Martharaptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
do weryfikacji

Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Martharaptor (martaraptor)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA – Utah, hrabstwo Emery

(górne warstwy Yellow Cat formacji Cedar Mountain)

Czas występowania ok. 124 Ma

wczesna kreda (apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Coelurosauria

Therizinosauria

Therizinosauroidea

Martharaptor hand bones.png

Kości dłoni. Źródło: Senter i in., 2012

Mapa znalezisk Martharaptor:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Martharaptor to rodzaj teropoda z terenów obecnych Stanów Zjednoczonych (stan Utah), żyjący we wczesnej kredzie. Jeżeli Senter i in. (2012), którzy badali jego kości i nadali mu nazwę naukową mają rację, to mamy do czynienia z przedstawicielem Therizinosauroidea. Wg nich Martharaptor to takson siostrzany względem Alxasaurus + Therizinosauridae. W związku z tym Martharaptor byłby trzecim znanym członkiem kladu Therizinosauroidea z Ameryki Północnej po Falcarius i Nothronychus.

Lokalizacja

Szczątki martaraptora zostały odnalezione ok. 8 mil na południowy wschód od miasta Green River, hrabstwo Emery, Utah. Spoczywały one w górnych pokładach Yellow Cat (część formacji Cedar Mountain), które są datowane na wczesną kredę, a dokładniej na apt.

Materiał kopalny

Holotyp o numerze katalogowym UMNH VP 21400 (Natural History Museum of Utah, Salt Lake City, Utah) to bardzo niekompletny szkielet, w którym niektóre skamieniałości nie są pewnie zidentyfikowane przez naukowców (oznaczone jako "?").

Na holotyp składa się: łuk neuralny kręgu szyjnego, kręg grzbietowy i trzon kolejnego, ?k. łokciowa, k. promieniowa, k. łopatkowa, k. kulszowa, ?dystalna część k. łonowej, ?k. śródręcza I, ?paliczek dłoni I-1, 4 paliczki dłoni (w tym 2 przedostatnie), 6 pazurów dłoni (palców I, II i III), k. śródstopia I, II, II, IV, ?k. śródstopia III, 11 paliczków stopy i 2 pazury stopy (z czego jeden z nich palca I).

Etymologia

Nazwa rodzajowa Martharaptor honoruje Marthę Hayden, która jest jedną z odkrywców pokładów formacji Cedar Mountain i uczestniczką wykopalisk paleontologicznych w Utah na przestrzeni około 25 lat. Jest to zarazem zbitek dwóch słów: jej imienia Martha i łac. raptor, znaczącego "rabuś". Epitet gatunkowy greenriverensis odnosi się do miasta Green River w hrabstwie Emery, stan Utah, w pobliżu którego znaleziono szczątki tego dinozaura.

Spis gatunków

Martharaptor Senter, Kirkland i DeBlieux, 2012
M. greenriverensis Senter, Kirkland i DeBlieux, 2012

Bibliografia

Senter, P., Kirkland, J., DeBlieux, D. (2012) Martharaptor greenriverensis, a New Theropod Dinosaur from the Lower Cretaceous of Utah. PLOS ONE 7 (8): e43911. [1]