Microhadrosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
hasło do weryfikacji

Autor: Korekta:
Dawid Mika Maciej Ziegler

Tomasz Sokołowski


Microhadrosaurus (mikrohadrozaur)
Długość: 2,6 m (osobnik młodociany)
Masa: 200 kg (osobnik młodociany)
Miejsce występowania: Chiny

(formacja Yuanpu (= formacja Nanxiong))

Czas występowania 71-69 Ma

późna kreda (wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauridae

Plik:Edmontosaurus1.jpg

Wg Donga podobnie miał wyglądać Microhadrosaurus - rekonstrukcja

przyżyciowa Edmontosaurus regalis. Autor: Julius Csotonyi. [1]

Wstęp

Microhadrosaurus nanshiungensis to późnokredowy ornitopod z terenów obecnych Chin. Podobnie jak inne hadrozaury był roślinożercą i mógł odżywiać się nawet twardymi roślinami.

Lokalizacja i materiał kopalny

Szczątki tego dinozaura złożone z dolnej szczęki i zębów pochodzą z osadów formacji Yuanpu, czasami nazywanej formacją Nanxiong.

Ta mierząca 38 cm długości szczęka jest wyposażona w osiemnaście kolumn zębowych ułożonych w stosie o budowie typowej dla hadrozaurów. Na podstawie tej skamieniałości oszacowano długość jej właściciela na ok. 2,6 m. Jednak kość ta należy do osobnika młodego, dlatego wymiary dorosłego osobnika są nieznane.

Ważność taksonu

Dong uznał, że to szczątki hadrozauryda podobnego do Edmontosaurus i opisał go pod nazwą Microhadrosaurus. Michael K. Brett-Surman - specjalista od hadrozaurów twierdzi, że materiał kopalny jest zbyt fragmentaryczny i nie widać w nim cech synapomorficznych. Podobnie twierdzą John Horner, David Weishampel i Catherine Forster w drugim wydaniu książki "The Dinosauria". Zatem Microhadrosaurus to rodzaj niepewny (nomen dubium).

Etymologia

Nazwa Microhadrosaurus oznacza "mała, ciężko zbudowana jaszczurka". Nazwa ta odnosi się także do nazwy rodzajowej Hadrosaurus, od której pochodzi nazwa rodziny Hadrosauridae i kilku innych jednostek systematycznych.

Spis gatunków

Microhadrosaurus Dong, 1979 nomen dubium
M. nanshiungensis Dong, 1979 nomen dubium

Bibliografia

Horner, J.R., Weishampel, D.B. & Forster, C.A. (2004) "Hadrosauridae" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley and Los Angeles: University of California Press