Mifunesaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hasło do weryfikacji

Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Sebastian Oziemski


"Mifunesaurus" ("mifunezaur")
Długość: ok. 6-7 m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Japonia

(formacja Kabu - Grupa Mifune)

Czas występowania późna kreda (środkowy cenoman)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Wstęp

"Mifunesaurus" to nieformalna nazwa rodzajowa nadana teropodowi z okresu kredy, którego bardzo fragmentaryczne szczątki (tylko 1 ząb o długości 72,7 mm) odkryto w Japonii. Według Mortimera (online) dinozaur ten mógł mieć za życia ok. 6-7 metrów długości.

Etymologia

Nieformalna nazwa rodzajowa "Mifunesaurus" znaczy "jaszczur z Grupy Mifune", do której należy formacja skalna Kabu, z której pochodzi jego skamieniały ząb. Nie nadano mu dotychczas drugiego członu nazwy naukowej (epitetu gatunkowego).

Historia taksonu

Ząb ten został odnaleziony w 1979 roku i opisany 5 lat później przez Hawegawę i Muratę. Zaliczyli go do Megalosauridae gen. et. sp. indet. Nie nadali mu jednak nazwy, co uczynił Hisa w 1985 roku w ilustrowanej broszurze o dinozaurach.

Skamieniałość ta została zilustrowana i opisana ze szczegółami przez Hasegawę i in. (1992), którzy zaliczyli jej właściciela do Megalosauridae na podstawie podobieństwa do Duriavenator, Gasosaurus i chińskiego osobnika należącego do Megalosaurus bucklandii (prawdopodobnie błędnie do niego zaliczonego, z nieznanej lokalizacji).

Czasami do "Mifunesaurus" zalicza się także inne skamieniałości z formacji Kabu - mianowicie 4 zęby, k. piszczelowa, strzałkowa oraz śródstopia II i III (Tamara i in., 1991), lecz Chure (2000) wykazuje, że pomimo podobieństwa zębów nie ma podstaw (synapomorfii), które wskazywałyby na ich pochodzenie od tego samego dinozaura.

Spis gatunków

"Mifunesaurus" Hisa, 1985 nomen nudum

Bibliografia

Mortimer, online: http://home.comcast.net/~eoraptor/Tetanurae.htm#Mifunesaurus

http://en.wikipedia.org/wiki/Mifunesaurus