Mirischia

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor:
Maciej Ziegler


Mirischia (miriszja?)
Długość: >2,1 m (osobnik niedorosły)
Masa: >16-24 kg (osobnik niedorosły)
Miejsce występowania: Brazylia

(formacja Santana - ogniwo Romualdo)

Czas występowania 112-99 Ma

wczesna kreda (alb)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

? Compsognathidae

Mirischia.jpg

Rekonstrukcja przyżyciowa Mirischia. [1]

Wstęp

Mirischia była niewielkim, mięsożernym dinozaurem, żyjącym we wczesnej kredzie (około 112-99 Ma) na terenie dzisiejszej Brazylii. Mirischia mierzyła nieco ponad 2 metry długości, lecz znaleziony osobnik nie był w pełni wyrośnięty.

Materiał kopalny

Holotyp (SMNK 2349 PAL) to kręgi grzbietowe (12-ty i 13-ty wraz z żebrem), gastralia, pierwszy, drugi i trzeci kręg krzyżowy, kość strzałkowa, część kości biodrowej, obie kości łonowe i obie kulszowe, niekompletna kość udowa, części proksymalne kości piszczelowej i strzałkowej oraz struktura, która prawdopodobnie jest workiem powietrznym a także fragment jelita.

Prawdopodobny worek powietrzny

Odnotowania wymaga fakt znalezienia w skamieniałości worka powietrznego znajdującego się między kośćmi łonową i kulszową. Już wcześniej przypuszczano, że dinozaury mogły posiadać takie organy, odkrycie dobrze zachowanej tkanki miękkiej u miriszji potwierdziło to przypuszczenie.

Etymologia

Nazwę Mirischia można przetłumaczyć jako "pięknomiedniczna". Nazwa ta powstała z połączenia łacińskiego wyrazu mir, oznaczającego "piękny" i greckiego ischia, oznaczającego w tym przypadku całą miednicę. Terminem ischium posługują się też naukowcy na określenie kości kulszowej. Natomiast epitet gatunkowy odnosi się do niezwykłej budowy tej kości, która jest niesymetryczna.

Mirischia Naish, Martill i Frey, 2004
M. asymmetrica Naish, Martill i Frey, 2004