Neosodon

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Sebastian Oziemski

Kamil Kamiński


Neosodon (neozodont)
Długość: ??22,5 m
Masa: ??35 t
Miejsce występowania: Francja – Pas-de-Calais

(nienazwana formacja skalna)

Czas występowania 150,8-145,5 Ma

późna jura (tyton)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

? Turiasauria

Neosodon teeth.JPG

Zęby neozodonta. Źródło: [1]

Wstęp

Neosodon to wątpliwy rodzaj zauropoda z późnej jury dzisiejszej Francji. Być może był przedstawicielem grupy Turiasauria.

Materiał kopalny

Odnaleziono jedynie zęby neozodonta. Mają one długość od 60 do 80 mm oraz od 20 do 35 mm szerokości.

Jak donoszą Buffetaut i Martin (1993), okaz z Charente (Francja; który został zidentyfikowany jako duży przedstawiciel Camarasauridae) może być kolejnym osobnikiem N. praecursor. Le Loeuff i in. (1996) stwierdzają jednak, że holotyp neozodonta znany jest tylko z zębów, przez co nie pokrywa się on materiałem kopalnym nowego osobnika, a więc porównanie ich i zaklasyfikowanie do tego samego taksonu jest niemożliwe.

Historia taksonu

Autorem opisu Neosodon jest Moussaye, który jednak nie podał nazwy gatunkowej. Neozodonta przypisywano w przeszłości do Pelorosaurus, do którego niegdyś zaliczano nieroztropnie wiele okruchów kostnych.

Bardzo często łączy się go z "Iguanodon" praecursor (który został również wliczony do Pelorosaurus, jako P. praecursor), lecz ten pochodzi z niego starszych pokładów (kimeryd, tak jak m.in. Morinosaurus). Być może wpływ na to ma ten sam epitet gatunkowy (praecursor), który został im nadany – być może – przypadkowo, niezależnie od siebie oraz równie ubogi materiał kopalny, który do nich należy (oba znane są jedynie z zębów). Upchurch i in. (2004) traktują je jako osobne taksony i uważają je za nomen dubium.

Royo-Torres i in. (2006) zauważyli podobieństwo do zębów Turiasaurus. Możliwe więc, że Neosodon należał do kladu 'Turiasauria.

Neosodon musiał być dużym zwierzęciem. Molina- Pérez i Larramendi (2019) podają, że jego ząb jest o 6% wiekszy niż największe znane zęby Turiasaurus. Na tej podstawie oszacowali jego długość na 22,5 m, a masę na 35 t. Oczywiście szacunki oparte na tak fragmentarycznym materiale należy traktować z rezerwą, tym nie mniej wskazują one, że mamy do czynienia z naprawdę sporych rozmiarów zauropodem.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Neosodon znaczy "nowy ząb" (neo = nowy + odon = ząb).

Spis gatunków

Neosodon Moussaye, 1885 nomen dubium
N. praecursor (Moussaye, 1885) vide ? nomen dubium
??= Pelorosaurus praecursor (Sauvage, 1876) Sauvage, 1895 ?nomen dubium
??= "Iguanodon" praecursor Sauvage, 1876 ?nomen dubium

Bibliografia

Le Loeuff, J., Buffetaut, E. & Merser, C. (1996) Discovery of a Tithonian sauropod dinosaur in Charente (western France). Géologie de la France 2: 79-81

Molina-Pérez, R. & Larramendi, A. (2020) "Dinosaur Facts and Figures: The Sauropods and Other Sauropodomorphs" wyd. Princeton University Press.

Royo-Torres, R., Cobos, A. & Alcalá, L. (2006) "A Giant European Dinosaur and a New Sauropod Clade". Science 22: 1925-1927. DOI:10.1126/science.1132885

Upchurch, P., Barrett, P.M. & Dodson, P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press