Notoceratops

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Dawid Mika

Tomasz Sokołowski

Maciej Ziegler


Notoceratops (notoceratops)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Chubut, Patagonia

(nienazwana formacja)

Czas występowania 83-69 Ma

późna kreda (prawdopodobnie kampan lub

wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Genasauria

Neornithischia

Cerapoda - incertae sedis

Notoceratops mandible.jpg

Kość zębowa notoceratopsa. Autor: Ghedo [1].

Wstęp

Notoceratops bonarelli to niepewny gatunek dinozaura, opisany na podstawie obecnie zagubionej (?) niekompletnej kości zębowej wraz z zębami. Szczątki te odkryto w 1917 r. w późnokredowych osadach (kampan? wczesny mastrycht?) nienazwanej formacji koło Colhue Huapi w prowincji Chubut (Patagonia, Argentyna, Ameryka Południowa). Materiał kopalny notoceratopsa najprawdopodobniej zaginął, a jedynym źródłem informacji o tym dinozaurze jest rysunek należącej do niego niekompletnej kości zębowej wykonany przez Friedricha von Huene, który umieścił go w swojej pracy z 1929 r.

Pozycja systematyczna

Tapia (1918) stwierdził, że wymienione wyżej skamieliny posiadają wystarczająco cech, aby wyróżnić nowy rodzaj dinozaura (jego zdaniem przedstawiciela Ceratopsidae), jednak nie wymienił ich. Von Huene (1929) ponownie przebadał szczątki notoceratopsa. Uznał, że należały one do nowego gatunku prymitywnego ceratopsa. Podał on długość znalezionego fragmentu żuchwy - 24,5 cm, a jej całkowity rozmiar oszacował na ok. 30 cm. W 1956 r. ten sam badacz uznał notoceratopsa za protoceratopsyda. Pogląd ten podzielił również Bonaparte (1978, 1986). Molnar (1980) uznał, że Notoceratops jest w rzeczywistości hadrozaurydem. Diagnozę swoją oparł jednak nie na morfologii, lecz na zasięgu biogeograficznym ceratopsów.

Nie ma żadnych dowodów, że w Ameryce Południowej żyły ceratopsy. Bardziej prawdopodobne jest, że Notoceratops był innym dinozaurem, którego domniemane podobieństwo do ceratopsów wynika z konwergencji. Zresztą w paleontologii znane są takie przypadki np. opisanie zgrubiałego dachu czaszki abelizauryda Majungasaurus jako kopuły Pachycephalosaurus. A konwergencja potrafi wytworzyć niesamowite podobieństwo, czego przykładem są czaszki awicefali i ptasie. Jak na razie ustalenie pozycji systematycznej notoceratopsa jest niemożliwe. Jak już zostało napisane skamielina raczej zaginęła, a rysunek Fridericha von Huene pozwala ustalić tylko ogólny zarys jej budowy i nie pokazuje szczegółów anatomicznych, które pozwalałyby ustalić pokrewieństwo notoceratopsa (obecnie uważanego za nomen dubium).

Etymologia

Nazwa Notoceratops pochodzi od greckich słów notos - południe, keras - róg oraz ops - oblicze i oznacza tyle co "południowe rogate oblicze" (nazwę tę nadano ze względu na domniemaną przynależność notoceratopsa do ceratopsów). Tymczasem epitet gatunkowy honoruje Bonarellego.

Spis gatunków

Notoceratops Tapia, 1918 nomen dubium
N. bonarelli Tapia, 1918 nomen dubium

Bibliografia

Donald Glut "Dinosaurs The Encyklopedia" 1997

http://en.wikipedia.org/wiki/Notoceratops

http://www.dinosauria.com/dml/names/dinon.htm