Pamparaptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Jakub Starzyński Marcin Szermański

Maciej Ziegler


Pamparaptor (pamparaptor)
Długość: 50-70 cm
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Argentyna - Patagonia, prowincja Neuquén;

grupa Neuquén - podgrupa Río Neuquén -

(formacja Portezuelo)

Czas występowania 93,5-85,8 Ma

późna kreda (turon - koniak)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Avetheropda

Coelurosauria

Maniraptoriformes

Maniraptora

Paraves

Dromaeosauridae

Pamparaptor micros.png

Rekonstrukcja. Autor: Eloy Manzanero [1]

Wstęp

Pamparaptor był małym teropodem należącym do grupy Paraves. Osiągał długość 50-70 cm. Te rozmiary są oparte na rozmiarach III kości śródstopia mierzącej 9,3 cm.

Materiał kopalny

Holotyp składający się z kości lewej stopy na którą składa się: dobrze zachowane kości II, III i IV śródstopia, kompletny palec II, paliczki III-1, III-2 (dobrze zachowane) i niekompletne paliczki IV-2 i IV-3 (MUCPv-1163). Został odnaleziony w 2005 roku przez Diego Rosalesa, który jest technikiem w CePaLB (Centrum Paleontologiczne w Lago Barreales) Narodowego Uniwersytetu w Comahue.

Paleoekologia

Pamparaptor był mięsożercą. Koegzystował z m.in.: przedstawicielem tytanozaurów Malarguesaurus, unenlaginami Neuquenraptor i Unenlagia, karnozaurem Megaraptor, alwarezzaurydem Patagonykus i ornitopodem Macrogryphosaurus.

Pozycja systematyczna

Pamparaptor został zaliczony do Deinonychosauria i Dromaeosauridae. Biorąc pod uwagę anatomię, względy czasu i miejsca jego życia, prawdopodobnie chodzi o unenlagina (jednak Unenlagiinae niekoniecznie należą do Dromaeosauridae - a co za tym idzie do Deinonychosauria - mogą być bazalnymi Avialae). Początkowo jego szczątki przypisano młodocianemu Neuquenraptor. Późniejsza preparacja stwierdziła, że należy do odrębnego taksonu.

Etymologia

Nazwę rodzajową Pamparaptor (Pampa (Indianie mający tą samą nazwę, którzy zamieszkują środkową Argentynę) + raptor ("rabuś")) można przetłumaczyć na "rabuś Pampa". Epitet gatunkowy micros wziął się od małych rozmiarów teropoda.

Spis gatunków

Pamparaptor Porfiri, Calvo i Dos Santos, 2011
P. micros Porfiri, Calvo i Dos Santos, 2011

Bibliografia

Porfiri, Juan D.; Jorge O. Calvo and Domenica dos Santos (2011). "A new small deinonychosaur (Dinosauria: Theropoda) from the Late Cretaceous of Patagonia, Argentina". Anais da Academia Brasileira de Ciências 83 (1): 109–116.