Panamericansaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Maciej Ziegler

Krzysztof Stuchlik


Panamericansaurus (panamerykanzaur)
Długość: ok. 11-18,5 m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Neuquén,

północno-zachodnia Patagonia

(formacja Allen)

Czas występowania późna kreda (późny kampan)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Lithostrotia

Aeolosaurini

Mapa znalezisk Panamericansaurus
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Panamericansaurus to rodzaj tytanozaura z terenów obecnej Argentyny (prowincja Neuquén, północno-zachodnia Patagonia). Żył na tym obszarze pod koniec okresu kredowego, w jego wyróżnianym przez geologów przedostatnim piętrze (kampan). Zarówno rodzaj, jak i jedyny do niego należący gatunek typowy, został opisany w 2010 roku przez Jorge’a Calvo i Domingo Porfiriego. Uważają oni, że jest to zaawansowany tytanozaur z grupy Aeolosaurini, co potwierdziła późniejsza analiza filogenetyczna (Santucci i de Arruda-Campos, 2011).

Lokalizacja

Szczątki panamerykanzaura znajdowały się w pokładach formacji Allen. Jest to pierwszy odnaleziony dinozaur z warstw tej formacji na terenie prowincji Neuquén. Na jego kości natrafiono w 2003 roku w wyprawie naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet Narodowy Comahue. Znajdowały się one 3 km na zachód od miasteczka San Patricio del Chañar, na terenie posesji rodziny Schroederów.

Materiał kopalny

Holotyp MUCPv-417 to następujące szczątki: 1 kręg krzyżowy, 5 kręgów ogonowych, lewa kość ramienna (123 cm), łuki hemalne i fragmenty żeber.

Budowa

Anatomia

Uwaga! Poniższy fragment przedstawia szczegółowe dane i może wymagać od Czytelnika znajomości fachowych pojęć anatomicznych.

P. schroederi wykazuje wszystkie cechy synapomorficzne kladu Aeolosaurini z wyjątkiem nieskierowanej w kierunku przednio-grzbietowym krawędzi przednich i środkowych kręgów ogonowych. Morfologia ta jest widoczna także u Aeolosaurus colhuehuapensis. Cechami unikalnymi P. schroederi są m.in. morfologia środkowo-tylnych kręgów ogonowych oraz tzw. wskaźnik masywności (ang. robust index) kości ramiennej, który w odróżnieniu od pozostałych przedstawicieli Aelosaurini wynosi mniej niż 0,40.

Wielkość

Na podstawie porównania kości ramiennych jego i Gondwanatitan Jorge Calvo i Domingo Porfiri szacują go na około 11 metrów długości. Inni badacze podają różne rozmiary kości ramiennej gondwanatytana, a co za tym idzie - jego całkowitą wielkość. Np. na podstawie danych z Candeiro i in. (2006) można obliczyć panamerykanzaura na ok. 16 metrów lub nawet na ok. 18,5 m (Elias, 2011 online).

Etymologia

Nazwa rodzajowa Panamericansaurus nie odnosi się do Panamy czy Ameryki albo ruchu politycznego (idei) panamerykanizmu, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka, a do firmy Pan American Energy za jej wsparcie w Projekcie Dino (Proyecto Dino). Można ją dosłownie tłumaczyć na "jaszczur Pan American Energy". Epitet gatunkowy schroederi honoruje rodzinę Schroederów z Neuquén, za ich pomoc i wsparcie w odkopywaniu kości panamerykanzaura z terenu ich własnej posesji.

Spis gatunków

Panamericansaurus Calvo i Porfiri, 2010
P. schroederi Calvo i Porfiri, 2010

Bibliografia

Calvo, J.O. & Porfiri, J.D. (2010) Panamericansaurus schroederi gen. nov. sp. nov. Un nuevo Sauropoda (Titanosauridae-Aeolosaurini) de la Provincia del Neuquén, Cretácico Superior de Patagonia, Argentina. „Brazilian Geographical Journal: Geosciences and Humanities research medium”. 1, s. 100–115 [1]

Candeiro, C.R.A, Martinelli, A.G, Avilla, L.S & Rich, T.H. (2006) Tetrapods from the Upper Cretaceous (Turonian-Maastrichtian) Bauru Group of Brazil: a reappraisal. Cretaceous Research 27 (6): 923-946 doi:10.1016/j.cretres.2006.05.002

Santucci, R.M. & de Arruda-Campos, A.C. (2011) "A new sauropod (Macronaria, Titanosauria) from the Adamantina Formation, Bauru Group, Upper Cretaceous of Brazil and the phylogenetic relationships of Aeolosaurini" Zootaxa, 3085, 1–33.

Elias, F. (2011 online): http://felipe-elias-portfolio.blogspot.com/2011/04/gondwanatitan-faustoi-2011.html