Pantydraco

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hasło do poprawy - materiał kop. do rozwinięcia, diagnoza

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Jakub Starzyński


Pantydraco (pantydrako)
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Wielka Brytania - południowa Walia

kamieniołom Pant-y-ffynnon

Czas występowania 203,6–196,5 Ma

przełom triasu i jury (retyk - hettang)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Pantydraco caducus by thejiggymonster-d8oijyf.jpg

Pantydrako zrekonstruowany w postawie dwunożnej. Autor: TheJiggyMonster [1].

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Pantydraco to rodzaj wczesnego dinozaura gadziomiednicznego żyjącego na przełomie triasu i jury w dzisiejszej Walii. Ten zauropodomorf prawdopodobnie częściej poruszał się na tylnych kończynach, niż na wszystkich czterech. Przypuszcza się, że zwierzę to było wszystkożerne.

Materiał kopalny

Holotyp o numerze BMNH P 24 to następujące szczątki: prawie kompletna lecz nieartykułowana czaszka, obie gałęzie żuchwowe, kompletny szereg kręgów szyjnych, obie kości krucze, proksymalne części obu kości ramieniowych i niekompletna prawa kość kulszowa.

Materiał przypisany: kilka niekompletnych szkieletów i wyizolowanych kości.

Diagnoza

Uwaga! Poniższy fragment przedstawia szczegółowe dane i może wymagać od Czytelnika znajomości fachowych pojęć anatomicznych.

Autapomorfią jest pseudopleurocoel, otwarcie do pneumatycznej jamy na środkowym szwie szóstego do ósmego kręgu szyjnego. Plezjomorfia kości ramieniowej z małym przyśrodkowym guzkiem na główce i przedniotylnym niskim, asymetrycznym wierzchołkiem naramienno-piersiowym z wierzchołkiem na 40% długości kości ramieniowej.

Taksonomia

Rodzaj Pantydraco pierwotnie był zakwalifikowany jako jeden z gatunków Thecodontosaurus (jako T. caducus) przez Yatesa w 2003 roku. Jednak późniejsze analizy kladystyczne dowiodły, że jest on odmienny na poziomie rodzajowym od gatunku typowego T. antiquus, który jest bardziej bazalny. Konieczne było ukucie nowej nazwy rodzajowej dla tego dinozaura (holotypu i materiału przypisanego, który jest znany od 1984 r.), a dokonali tego formalnie Galton, Yates i Kermack w 2007 roku.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Pantydraco pochodzi z nazwy kamieniołomu Pant-y-ffynnon i łac. draco. Oznacza w wolnym tłumaczeniu "smok z kamieniołomu Pant-y-ffynnon".

Spis gatunków

Pantydraco Galton, Yates i Kermack, 2007
Pantydraco caducus (Yates, 2003) Galton, Yates i Kermack, 2007
= Thecodontosaurus caducus Yates, 2003

Bibliografia

Galton, P.M., Yates, A.M., and Kermack, D. (2007). "Pantydraco n. gen. for Thecodontosaurus caducus YATES, 2003, a basal sauropodomorph dinosaur from the Upper Triassic or Lower Jurassic of South Wales, UK.". Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie - Abhandlungen 243 (1): 119–125. doi:10.1127/0077-7749/2007/0243-0119