Shenzhousaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Tomasz Sokołowski


Shenzhousaurus (szenzouzaur)
Długość: 1,5 m

(Długość na podstawie długości kości udowej w

porównaniu do Gallimimus; wymiary za Mortimer,

online)

Masa: ? kg
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Liaoning

(formacja Yixian - warstwy Lujiatun)

Czas występowania 130-125 (?136-?120) Ma

wczesna kreda (?barrem)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Ornithomimosauria

Shenzhousaurus.jpg

Rekonstrukcja Shenzhousaurus ze skalą.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Shenzhousaurus to rodzaj ornitomimozaura, który żył we wczesnej kredzie na terenach wschodniej Azji. Podobnie jak inne bazalne ornitomimozaury, był uzębiony. W miejscu żołądka znaleziono gastrolity.

Materiał kopalny i lokalizacja

Holotyp oznaczono NGMC 97-4-002 (NGMC to skrót od National Geological Museum of China - Chińskie Narodowe Muzeum Geologiczne). Jest to niekompletny szkielet (zob. rys.) zachowany w bloku piaskowca w pozie pośmiertnej, z głową nad torsem. Brakuje dolnych partii nóg, końca ogona i kończyn przednich (prócz części prawej "ręki") wraz z obręczą barkową. Czaszka jest połamana. Znalezisko pochodzi z dolnych warstw formacji Yixian, prawdopodobnie z barremu.

Etymologia

Shenzhou to dawna nazwa odnosząca się do Chin; w połączeniu z greckim saurus nazwa rodzajowa oznacza "chiński jaszczur". Epitet gatunkowy także odnosi się po lokalizacji znaleziska - orientalis znaczy bowiem "wschodni".

Budowa i pozycja systematyczna

Shenzhousaurus jest bazalnym przedstawicielem Ornithomimosauria i podobnie jak jego bliscy krewni, był jeszcze uzębiony. Szenzouzaur różni się od innych ornitomimozaurów budową miednicy oraz, wspólnie z Harpymimus, długością kości śródręcza (który ma długość jedynie połowy drugiego i trzeciego). W późniejszych ornitomimów palce są mniej więcej równej długości.

Spis gatunków

Shenzhousaurus Ji, Norell, Makovicky, Gao, Ji i Yuan, 2003
Shenzhousaurus orientalis Ji, Norell, Makovicky, Gao, Ji i Yuan, 2003

Bibliografia

Ji, Q., Norell, M.A., Makovicky, P.J., Gao, K.-Q., Ji, S.A., Yuan, C. 2003. An early ostrich dinosaur and implications for ornithomimosaur phylogeny. American Museum Novitates, t. 3420, str. 1-19.