Shixinggia

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler, Kamil Kamiński


Shixinggia (sziksingia)
Długość: 1,5-2 m
Masa: 10-15 kg
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Guangdong

(formacja Pingling)

Czas występowania ok. 71-66 Ma

późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Oviraptorosauria

?Oviraptoridae

Rinchenia squawks by qilong.jpg

Rekonstrukcja Rinchenia. Być może sziksingia była podobna.

Autor: Jaime A. Headden. [1].

Wstęp

Shixinggia to rodzaj niewielkiego owiraptorozaura z późnej kredy Chin. Została opisana w 2005 r. przez duet chińskich paleontologów: Lü i Zhanga. Nazwa rodzajowa tego dinozaura pochodzi od miejsca znalezienia (okręg Shixing), zaś epitet gatunkowy znaczy po łacinie "zaniedbany".

Materiał kopalny i budowa

Holotyp (BPV-112) to niekompletny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący: kręgi grzbietowe (8-10), dwa niekompletne żebra, kręgi krzyżowe, kręgi ogonowe (1-3), kości łonowe, bliższe części kości łonowych, kości kończyn tylnych (udowe, górne części podudzia oraz części stopy - paliczki i pazury). Bliżej nieokreślone szczątki znajdują się ponadto w Shixing Museum (Mortimer, online).

Sziksingia prawdopodobnie była upierzona. Na temat jej diety nie wiemy nic pewnego. Być może była roślinożerna, jak wczesny przedstawiciel tej grupy dinozaurów - Caudipteryx, a być może żywiła się w większej mierze mięsem. Jakiekolwiek domysły utrudnia zupełny brak kości czaszki. Należy jednak przypuszczać, że była ona krótka i wyposażona w bezzębny dziób, jak w zasadzie u wszystkich zaawansowanych owiraptorozaurów.

Shixinggia wyróżniała się przednio-tylnie skróconym wyrostkiem przedpanewkowym kości biodrowej (ang. preacetabular process). Był on pozbawiony przednio-brzusznego wyrostka. Duży otwór pneumatyczny znajdował się w przednio-bocznej powierzchni bliższej części kości udowej, a mniejszy – w bliższej przyśrodkowej powierzchni kości strzałkowej.

Filogeneza

Shixinggia w większości nowszych analiz okazywała się dość bazalnym przedstawicielem rodziny Oviraptoridae. Wcześniej niektóre badania wskazywały, że może ona być cenagnatydem.

Spis gatunków

Shixinggia i Zhang, 2005
S. oblita i Zhang, 2005

Bibliografia

Holtz, T. (2012) Dinosaurs (suplement) [2]

Mortimer, M. (online 2015) [3].