Taurovenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński Maciej Ziegler


Taurovenator (taurowenator)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Rio Negro

(formacja Huincul)

Czas występowania późna kreda (środkowy cenoman - wczesny turon)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Carnosauria

Carcharodontosauridae

? Carcharodontosaurinae[1]

Mapusaurus Edyta Felcyn.jpg

Rekonstrukcja karcharodontozauryda Mapusaurus, znalezionego w tej samej formacji,

co Taurovenator. Być może wyglądały podobnie. Autorka: Edyta Felcyn.

Wstęp

Taurovenator to rodzaj średniej wielkości karcharodontozauryda z początku późnej kredy Ameryki Południowej. Znany jest tylko z jednego elementu czaszki – kości zaoczodołowej.

Etymologia

Nazwa Taurovenator pochodzi od łacińskich słów tauro („byk”) oraz venator, czyli „myśliwy”. Epitet gatunkowy violantei honoruje Enzo Violante - właściciela farmy, na terenie której dokonano odkrycia tego dinozaura.

Materiał kopalny

Holotyp (MPCA PV 802) to izolowana, prawa kość zaoczodołowa.

Odkrycie i opis

Szczątki taurowenatora odkryto w północno-zachodniej części prowincji Rio Negro w Argentynie, na południowy wschód od jeziora Ezequiel Ramos-Mexía. Zostały opisane w 2016 r. przez zespół paleontologów: Matias Motta, Alexis Rolando, Sebastian Rozadilla, Federico Agnolin, Nicolas Chimento, Federico Egli i Fernando Novas.

Wygląd

Podobnie jak inne karcharodontozaurydy, Taurovenator był zapewne dwunożnym drapieżnikiem z ostrymi zębami i pazurami. Rozmiary jedynego znanego fragmentu czaszki wskazują, że ustępował on wielkością największym członkom swej rodziny, takim jak Mapusaurus czy Giganotosaurus. Jego kość zaoczodołowa była jednak proporcjonalnie masywniejsza i grubsza. Nad brwiami taurowenatora znajdowały się przypominające rogi wzniesienia. Wyjątkową cechą tego teropoda była też obecność głębokiego dołka na brzusznej powierzchni kości zaoczodołowej.

Spis gatunków

Taurovenator Motta, Rolando, Rozadilla, Agnolin, Chimento, Egli i Novas, 2016
T. violantei Motta, Rolando, Rozadilla, Agnolin, Chimento, Egli i Novas, 2016

Bibliografia

Motta,M., J., Aranciaga Rolando, A., M., Rozadilla, S., Agnolín, F., E., Chimento, N., R., Egli, F., B., Novas, F.,E. (2016). "New theropod fauna from the Upper Cretaceous (Huincul Formation) of northwestern Patagonia, Argentina". New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin. 71: 231–253.[1]

  1. Motta i in. (2016) nie zaliczyli go do Carcharodontosaurinae (nie używają tej nazwy), nie zaproponowali też miejsca w filogenezie karcharodontozaurydów, lecz uznali go za zaawansowanego przedstawiciela tej grupy i odnotowali podobieństwo do Carcharodontosaurus, Giganotosaurus i Mapusaurus, i wskazali na wyraźne różnice między nim a bazalnymi Acrocanthosaurus i Eocarcharia.