Tochisaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski

Sebastian Oziemski

Maciej Ziegler

Dawid Mazurek


Tochisaurus (tochizaur)
Długość: 2,5-3 m (?)
Masa: 25-30 kg (?)
Miejsce występowania: Mongolia - Omnogov

(formacja Nemegt)

Czas występowania 72-68 Ma

późna kreda (późny kampan - wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Troodontidae

Tochisaurus.png

Rekonstukcja przyżyciowa Tochisaurus. Autor: "MorTalWawmbaht". [1].

Wstęp

Tochisaurus ("strusi jaszczur") był małym teropodem żyjącym podczas kredy. Jego skamieniałości, składające się wyłącznie z śródstopia, zostały znalezione w Mongolii. Gatunek typowy T. nemegtensis został opisany w 1991 roku przez Kurzanova i Osmólską.

Bazując na znalezionych skamieniałościach, naukowcy twierdzą, że Tochisaurus należał do rodziny troodontydów (Troodontidae).

Materiał kopalny

Holotyp PIN 551-224 składa się z II kości śródstopia (233 mm), III kości śródstopia (232 mm) oraz IV kości śródstopia (242 mm).

Historia i budowa taksonu

Oryginalnie szczątki zostały uznane przez Kurzanova (1987) za pochodzące od nieokreślonego teropoda. Później zidentyfikowała je jako kości troodontyda Osmólska (1987). Chociaż początkowo Osmólska spekulowała, iż tochizaur może być gatunkiem Borogovia, później wraz z Kurzanovem (1991) zauważyła odmienną cechę u dinozaura - zredukowana i węższa niż u borogowii II kość śródstopia. Niektórzy sugerują, że jest to młodszy synonim Zanabazar, lecz raczej nie jest to prawdą.

Tochisaurus jest nieco prymitywniejszy niż Saurornithoides, lecz prawdopodobnie bardziej zaawansowany niż wspominana już Borogovia. II kość śródstopia jest zredukowana, więc być może "morderczy pazur" także był mniej okazały inż u innych deinonychozaurów.

Etymologia

Jego nazwa rodzajowa pochodzi od mongolskiego słowa toch które tłumaczy się jako "struś", zaś nazwa gatunkowa pochodzi od miejsca znalezione szczątków - formacji Nemegt.

Spis gatunków

Tochisaurus Kurzanov & Osmólska, 1991 ?= Zanabazar
T. nemegtensis Kurzanov & Osmólska, 1991 ?= Zanabazar junior

Bibliografia