Unquillosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Tomasz Sokołowski


Unquillosaurus (unkwilozaur/unkwillozaur)
Długość: ok. 4,5 m
Masa: ok. 260 kg
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Salta

(górne warstwy formacji Los Blanquitos)

Czas występowania 71-65 Ma

późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Metornithes

? Paraves

Wstęp

Unkwilozaur był mięsożernym dinozaurem żyjącym w Ameryce Południowej w późnej kredzie. Osiągał rozmiary zbliżone do Achillobator.

Materiał kopalny

Holotyp (PVL 3670-11) to kość łonowa o długości ok. 51 cm.

Etymologia

Unquillosaurus znaczy "jaszczur znad rzeki Unquillo", nieopodal której odnaleziono szczątki zwierzęcia. Także epitet gatunkowy odnosi się do lokalizacji - miejsca zwanego El Ceibal.

Klasyfikacja i filogeneza

Początkowo uznano jedyny znaleziony materiał za kość należącą do dużego, około 11-metrowego "karnozaura". "Karnozaurami" określano kiedyś przedstawicieli dużych teropodów, obok małych "celurozaurów". Dziś ten podział uważa się za nieważny, obie grupy to obecnie podjednostki aweteropodów, obejmujące zwierzęta różnych wielkości.

Według nowych badań (Novas i Agnolín, 2004) teropod ten był przedstawicielem Metornithes i wykazywał cechy Paraves. Martínez i Novas (2006) wspomnieli, że może chodzić o dromeozauryda.

W kwestii systematyki Unquillosaurus pojawiło się też kilka informacji w internecie. Ford w 1997 roku napisała na Dinosaur Mailing List, że unkwilozaur wykazuje podobieństwo do rodzaju Unenlagia. Pojawiły się nawet sugestie, że Unenlagia i Unquillosaurus to synonimy. Niepublikowana analiza Cau wykazała, że to dromeozauryd z kladu Dromaeosaurinae (znanego z kontynentów północnych).

Spis gatunków

Unquillosaurus Powell, 1979
U. ceibalii Powell, 1979

Bibliografia

Novas, F. E. & Agnolin, F. L. (2004) "Unquillosaurus ceibali Powell, a giant maniraptoran (Dinosauria, Theropoda) from the Late Cretaceous of Argentina" Revista del Museo Argentino de Ciencias Naturales, 6(1), 61-66.

Martínez, R.D. & Novas, F.E. (2006) "Aniksosaurus darwini gen. et sp. nov., a new coelurosaurian theropod from the early Late Cretaceous of central Patagonia, Argentina" Revista del Museo Argentino de Ciencias Naturales, 8(2), 243-259.

Cau, online 2008: http://theropoda.blogspot.com/2008/09/unquillosaurus-ceibali-powell-1979.html

Ford, online 1997: http://dml.cmnh.org/1997Jun/msg00008.html