Yizhousaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Mateusz Tałanda


Yizhousaurus
Długość 7 m
Miejsce Chiny

prowincja Junnan (dolna część formacji Lufeng, ogniwo Zhangjiaao)

Czas
252 201 145
66

201-183 Ma
wczesna jura (hettang - pliensbach)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropodiformes

Yizhousaurus rekonstrukcja szkieletu.png
Rekonstrukcja szkieletu Yizhousaurus z zaznaczonymi elementami, które się nie zachowały. Zmodyfikowano z Zhang i in. (2018).
Homo sapiens.png Sauropodiformes.png

7 m

Porównanie wielkości Yizhousaurus i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Czaszka i żuchwa Yizhousaurus z różnych stron. Zhang i in. (2018).

Yizhousaurus sunae to gatunek wczesnojurajskiego dinozaura blisko spokrewnionego z zauropodami. Znaleziono go w Chinach, w prowincji Junnan, niedaleko wsi Duwafang. Jego nazwa odnosi się do autonomicznej prefektury Chuxiong Yi, na terenie której został znaleziony, oraz profesora Suna Ai-Linga, który miał ogromny wkład w badania skamieniałych kręgowców z Chin, w tym także tych z Lufeng.

Materiał kopalny

Znany jest jeden dość kompletny szkielet tego zwierzęcia. Brakuje mu żeber, większości ogona i kończyn tylnych poniżej kolan. Mierzył siedem metrów długości.

Budowa

Yizhousaurus miał czaszkę bardzo przypominającą zauropody. Była stosunkowo wysoka i miała zredukowane okno przed oczodołem. W dodatku żuchwa miała otwór wychodzący na zewnątrz jak u zauropodów. Z kolei jego kończyny miały jeszcze prymitywną budowę i sugerują, że był zaawansowanym przedstawicielem prozauropodów takich jak anchizaur i muszaur. Szyja liczyła 9 kręgów, tułów 14, a odcinek krzyżowy trzy. Ręce nie były jeszcze wyprostowane pod tułowiem. Dłonie były masywne jak u antetonitra prawdopodobnie w związku z podpieraniem masywnego ciała.

Spis gatunków

Yizhousaurus Zhang, You, Wang i Chatterjee, 2018
Yizhousaurus sunae Zhang, You, Wang i Chatterjee, 2018

Bibliografia

Zhang, Q.-N., You, H.-L., Wang, T., Chatterjee, S. 2018. A new sauropodiform dinosaur with a ‘sauropodan’ skull from the Lower Jurassic Lufeng Formation of Yunnan Province, China. Scientific Reports, t. 8, nr art. 13464. DOI:10.1038/s41598-018-31874-9