Zhongjianosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Zhongjianosaurus
Długość: ok. 0,5 m
Masa: ok. 0,3 kg
Miejsce występowania: Chiny - Liaoning

(formacja Yixian)

Czas występowania ok. 125 Ma

wczesna kreda (apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

?[1] Dromaeosauridae

Microraptorinae

Zhongjianosaurus yangi.png

Rekonstrukcja. Autor: Midiaou Diallo. [2]

Wstęp

Zhongjianosaurus to rodzaj bardzo niewielkiego dromeozauryda z wczesnej kredy Chin. Był on jednym z najmniejszych nieptasich dinozaurów. Został nazwany i opisany w 2017 r. przez Xu Xinga i Qina Zi-Chuana.

Etymologia

Zarówno nazwa rodzajowa, jak i epitet gatunkowy honorują chińskiego paleontologa Yanga Zhongjiana, nazywanego „ojcem chińskich paleontologów”.

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP V 22775) to niekompletny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący większość kręgów oraz częściowe kończyny przednie i tylne.

Budowa i paleobiologia

Autorzy opisu określili holotyp jako niezwykle mały. Wykluczono jednak, by należał on do młodego osobnika. Nie zachował się żaden element czaszki Zhongjianosaurus. Od innych teropodów różnił się on szeregiem cech budowy i proporcji żeber, widełek oraz kończyn. Kończyny przednie były prawie tak masywne jak tylne, ale relatywnie krótsze niż u innych dromeozaurydów znanych z ekosystemu Jehol. Zhongjianosaurus charakteryzował się bardzo długim ogonem, stanowiącym ok. 2/3 długości całego ciała. Nie znaleziono co prawda śladów piór, ale należy przypuszczać, że podobnie jak jego krewniacy, omawiany teropod był opierzonym, czteroskrzydłowym zwierzęciam.

Rekonstrukcja. Autor: Tomopteryx [1].

Xu i Qin (2017) sugerują, że dromeozaurydy z ekosystemu Jehol mogły koegzystować ze sobą dzięki różnicom anatomicznym, które powodowały, że zajmowały one odmienne nisze ekologiczne. Większe, jak Tianyuraptor, były prawdopodobnie naziemnymi drapieżnikami. Tymczasem mniejsze, jak Zhongjianosaurus prowadziłyby nadrzewny tryb życia i mogły być wszystkożerne.

Spis gatunków

Zhongjianosaurus Xu i Qin, 2017
Z. yangi Xu i Qin, 2017

Bibliografia

Xu, Xing; Qin, Zi-Chuan (2017). "A new tiny dromaeosaurid dinosaur from the Lower Cretaceous Jehol Group of western Liaoning and niche differentiation among the Jehol dromaeosaurids". Vertebrata PalAsiatica. 55 (2), 129-144.