Rutellum

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Sebastian Oziemski Marcin Szermański


"Rutellum"
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Wielka Brytania - hrabstwo Oksford
Czas występowania ? Ma

środkowa jura

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

? Cetiosauridae

Wstęp

"Rutellum" właściwie nie jest nazwą naukową. "Rutellum" znany jest jedynie z jednego zęba odnalezionego w Caswell, niedaleko Whitney (hrabstwo Oksford). Wieki pokładów datowane są na środkową jurę.

Taksonomia i pozycja systematyczna

"Rutellum" to pierwszy nazwany dinozaur, lecz ze względu na jego opisanie przed klasyfikacją Linneusza (1758), kiedy to "wystartowała" nomenklatura zoologiczna ICZN, klasyfikująca organizmy zwierzęce) ma status nomen oblitum. Oficjalnie zatem uważa się go za rodzaj nieważny, dlatego też to Megalosaurus jest uważany za pierwszego opisanego dinozaura, a "Rutellum" został zapomniany w mrokach paleontologii. Nawet gdyby był opisany po 1758 roku, to i tak prawdopodobnie nie byłby ważny, gdyż ze względu na odnaleziony jedynie jeden ząb (tzw. "takson zębowy") zostałby zapewne uznany za nomen dubium tak, jak np. Neosodon. Nazwa "R. impicatum" została nadana w 1699 roku przez Edwarda Lhuyda (Edvardi Luidii), jednak w późniejszej literaturze występowała forma "R. implicatum". Być może właścicielem tego zęba jest przedstawiciel Cetiosauridae, a więc prymitywny zauropod.

Spis gatunków

"Rutellum" Lhuyd, 1699 nomen oblitum
"R. impicatum" Lhuyd, 1699 nomen oblitum
="R. implicatum"

Bibliografia

Delair J.B. & Sarjeant W.A.S. (2002) "The earliest discoveries of dinosaurs: the records re-examined". Proceedings of the Geologists' Association 113:185-197

Lhuyd, Edward, 1660-1709. Lithophylacii Britannici ichnographia [1]