Dystrophaeus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Sebastian Oziemski

Maciej Ziegler

Tomasz Sokołowski

Marcin Szermański

Krzysztof Stuchlik

Tomasz Singer


Dystrophaeus (distrofeuz)
Długość: 13 m ?
Masa: 7 t ?
Miejsce występowania: USA - Utah

(formacja Summerville)

Czas występowania 165-155 Ma

późna jura (kelowejoksford)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

? Eusauropoda

? Neosauropoda

? Diplodocoidea

? Diplodocidae

? Diplodocinae

Diplodocus.jpg

Rekonstrukcja słynnego Diplodocus, być może potomka Dystrophaeus.

Autor: Raul Martin [1]

Wstęp

Dystrophaeus to rodzaj zauropoda żyją…cy w środkowej lub późnej jurze. Jest pierwszym opisanym zauropodem z kontynentu północnoamerykańskiego. Szczą…tki odkryto w latach 50-tych XIX wieku, a naukowego opisu dokonał Edward Drinker Cope w 1877 roku. Gatunek typowy to Dystrophaeus viamalae.

Materiał kopalny

Odkryto niekompletną… kończynę przednią… oznaczoną… USNM 2364 - niekompletną… łopatkę, kość łokciową…, część kości promieniowej i kości śródręcza (III - V).

Etymologia

Dystrophaeus znaczy "prymitywny staw" (z gr. dys - "zły, trudny, prymitywny" i gr. stropheus "staw, zawias, kręg"). Nazwa odnosi się do grubszej, prostszej budowy stawu w porównaniu do ssaków.

Lokalizacja

Skamieniałości Dystrophaeus pochodzą… z keloweju - oksfordu. Długo uważano, że zostały one odnalezione w dolnym ogniwie formacji Morrison, jednak wydaje się, że pochodzą… one ze starszej formacji - Summerville.

Pozycja systematyczna i ważność

Pierwotnie uważano go za przedstawiciela rodziny Cetiosauridae, która raczej nie jest kladem, lecz gradem bazalnych euzauropodów. Według autorów "The Dinosauria" (1 ed.) z powodu wielu podobieństw do rodzajów Barosaurus i Diplodocus, bardziej prawdopodobne jest to, iż mamy do czynienia z diplodokidem (Diplodocidae). Być może Dystrophaeus był przodkiem późniejszych zauropodów z formacji Morrison.

Uważa się go często za rodzaj wątpliwy, a więc nomen dubium. Upchurch i in. (2004) w "The Dinosauria" (2 ed.) przychylają się do tego stanowiska, lecz z uwagi na wcześniejszy okres występowania przypuszczają, że chodzi o ważny takson, wymagający zbadania; ograniczają jego systematykę do Sauropoda incertae sedis (nieznana dokładna pozycja systematyczna). Najnowsze badania grupy Diplodocoidea (Whitlock, 2011) również pomija Dystrophaeus jako członka tej grupy zauropodów.

Spis gatunków

Dystrophaeus Cope, 1877 ?nomen dubium
D. viamalae Cope, 1877 ?nomen dubium

Bibliografia

Upchurch P., Barrett P.M., Dodson P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press

Weishampel, D.B., Dodson, P. i Osmólska, H. (1990) "The Dinosauria" University of California Press

Whitlock, J.A. (2011) "A phylogenetic analysis of Diplodocoidea (Saurischia: Sauropoda)" Zoological Journal of the Linnean Society, 161 (4), 872-915

http://www.users.qwest.net/~jstweet1/eusauropoda.htm

http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6369&Itemid=67

http://www.wvup.edu/ecrisp/fieldstudiesinutah.html

http://www.dinosauria.com/dml/names/dinod.htm

Paul, G. S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford