Panamericansaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 13:41, 15 sie 2012 autorstwa Szerman (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „ Jak każdy nowy tekst - do weryfikacji <small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Marcin Szermański | |} </small> --...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jak każdy nowy tekst - do weryfikacji

Autor: Korekta:
Marcin Szermański


Panamericansaurus (panamerykzaur)
Długość: ok. 11 m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Neuquén,

północno-zachodnia Patagonia

(formacja Allen)

Czas występowania późna kreda (kampan)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Lithostrotia

Aeolosaurini

Plik:.gif

Mapa znalezisk Aeolosaurus
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Panamericansaurus to kolejny rodzaj tytanozaura z terenów obecnej Argentyny (prowincja Neuquén, północno-zachodnia Patagonia). Żył na tym obszarze pod koniec okresu kredowego, w jego wyróżnianym przez geologów przedostatnim piętrze (kampan). Zarówno rodzaj – jak i jedyny do niego należący – gatunek typowy, został opisany w 2010 roku przez Jorge’a Calvo i Domingo Porfiriego. Uważają oni, że jest to zaawansowany tytanozaur z grupy Aeolosaurini.

Lokalizacja

Szczątki panamerykzaura znajdowały się w pokładach formacji Allen. Jest to pierwszy odnaleziony dinozaur z tej formacji na terenie prowincji Neuquén. Na jego kości natrafiono w 2003 roku w wyprawie naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet Narodowy Comahue. Znajdowały się one 3 km na zachód od miasteczka San Patricio del Chañar, na terenie posesji rodziny Schroederów.

Materiał kopalny

Holotyp MUCPv-417 to następujące szczątki: 1 kręg krzyżowy, 5 kręgów ogonowych, lewa kość ramienna (123 cm), łuki hemalne i fragmenty żeber.

Budowa

P. schroederi wykazuje wszystkie cechy synapomorficzne kladu Aeolosaurini z wyjątkiem nieskierowanej przednio-grzbietowo krawędzi przednich i środkowych kręgów ogonowych. Morfologia ta jest widoczna także u Aeolosaurus colhuehuapensis. Cechami unikalnymi P. schroederi są m.in. morfologie środkowo-tylnych kręgów ogonowych oraz tzw. wskaźnik solidności (ang. robust index), który w odróżnieniu od pozostałych przedstawicieli Aelosaurini wynosi mniej niż 0,40. Na podstawie porównania kości ramiennych jego i Gondwanatitan paleontolodzy szacują go na około 11 metrów długości.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Panamericansaurus nie odnosi się do Panamy czy Ameryki, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka, a do firmy Pan American Energy za jej wsparcie w Projekcie Dino. Można ją dosłownie tłumaczyć na "jaszczur Pan American Energy". Epitet gatunkowy schroederi honoruje rodzinę Schroederów z Neuquén, za ich pomoc i wsparcie w odkopywaniu kości panamerykzaura z terenu ich własnej posesji.

Spis gatunków

Panamericansaurus Calvo i Porfiri, 2010
P. schroederi Calvo i Porfiri, 2010

Bibliografia

Calvo J.O., Porfiri J.D. (2010) Panamericansaurus schroederi gen. nov. sp. nov. Un nuevo Sauropoda (Titanosauridae-Aeolosaurini) de la Provincia del Neuquén, Cretácico Superior de Patagonia, Argentina. „Brazilian Geographical Journal: Geosciences and Humanities research medium”. 1, s. 100–115 [1]