Shanyangosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 12:48, 22 mar 2012 autorstwa Szerman (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Maciej Ziegler | Sebastian Oziemski |} </small> ---- {| class="wikitab...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Sebastian Oziemski


Shanyangosaurus (szanjanozaur)
Długość: 1,7-2,6 m
Masa: 20-70 kg
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Shaanxi

(formacja Shanyang)

Czas występowania 70-65 Ma

późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Avetheropoda

Coelurosauria

Maniraptoriformes

? Maniraptora

? Oviraptorosauria

Shanyangosaurus.gif

Holotyp NWUV 1111. [1]

Wstęp

Shanyangosaurus to dość tajemniczy rodzaj celurozaura, prawdopodobnie owiraptorozaura. Żył w późnej kredzie na terenach Azji.

Czym mógł się żywić?

Jako że nie odnaleziono czaszki szanjanozaura ani nie wiadomo z jakimi dinozaurami był spokrewniony, nie można stwierdzić, co było jego pokarmem. Być może, jak większość celurozaurów, był mięsożerny. Wtedy jego pokarmem mogły był młode hadrozauryda z rodzaju Shantungosaurus, którego znaleziono w pokładach tej samej formacji skalnej. Jeżeli szanjanozaur był owiraptorozaurem, to mógł także wzbogacać dietę roślinami albo być typowym roślinożercą. Wiele teropodów, w tym owiraptorozaury, żywiło się małymi kręgowcami. Przypuszcza się także, że owiraptory mogły jeść małże.

Etymologia

Nazwa tego dinozaura odnosi się do miejsca znalezienia - basenu Shanyang i regionu Niupanggou.

Materiał kopalny

Holotyp o oznaczeniu NWUV 1111 jest słabo zachowany i niedostatecznie opisany. Składają się na niego żebra (?), wyrostki haczykowate (?), część kości krzyżowej, część łopatki, kości ramienne (116 mm), kość udowa (258 mm), piszczel (327 mm), kość śródstopia IV (137 mm), część paliczka i pazur ze stopy.

Pozycja systematyczna

Shanyangosaurus został początkowo zidentyfikowany jako teropod o niejasnej klasyfikacji. Taka sytuacja miała miejsce przez dłuższy czas. Jego IV kość śródstopia jest szersza (w poziomie) niż grubsza (w pionie), teropod ten ma także dość niski wyrostek barkowy oraz wzniosłą główkę kości udowej. To zawęża jego klasyfikację do celurozaurów. Według Holtza i in. pewniej byłoby go na razie uznać za aweteropoda dopóki nie będziemy dysponować bardziej kompletnym materiałem. Anatomicznie przypomina owiraptorozaura "Ingenia" - być może Shanyangosaurus był jej bliskim krewnym.

Spis gatunków

Shanyangosaurus Xue, Zhang i Bi, 1996
S. niupanggouensis Xue, Zhang i Bi, 1996

Bibliografia

http://home.comcast.net/~eoraptor/Coelurosauria.htm#Shanyangosaurusniupanggouensis

http://dml.cmnh.org/2000Sep/msg00125.html

http://theropoda.blogspot.com/2008/11/shanyangosaurus-xue-et-al-1996.html