Sibirotitan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (Spis gatunków)
m (Wstęp)
Linia 61: Linia 61:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Sibirotitan astrosacralis'' to [[gatunek]] kredowego [[zauropod]]a z grupy [[Somphospondyli]]. Znany nauce już od [[2008]] roku, doczekał się naukowego "ochrzczenia" dopiero końcem [[2017]] roku. Mimo to nieoficjalnie nazwa [[rodzaj]]owa "Siberotitan" funkcjonowała online od marca [[2015]].
+
''Sibirotitan astrosacralis'' to [[gatunek]] kredowego [[zauropod]]a z grupy [[Somphospondyli]]. Znany nauce już od [[2008]] roku, doczekał się naukowego "ochrzczenia" dopiero w [[2018]] roku (''[[in press]]'' od końca [[2017]]). Mimo to nieoficjalnie nazwa [[rodzaj]]owa "Siberotitan" funkcjonowała online od marca [[2015]].
  
 
''Sibirotitan'' jest dopiero drugim znanym rosyjskim zauropodem (po ''[[Tengrisaurus]]'') i jednocześnie jednym z najstarszych tytanozauryformów z [[Azja|Azji]].
 
''Sibirotitan'' jest dopiero drugim znanym rosyjskim zauropodem (po ''[[Tengrisaurus]]'') i jednocześnie jednym z najstarszych tytanozauryformów z [[Azja|Azji]].

Wersja z 14:33, 30 sty 2018

Do weryfikacji


Autor: Korekta:
Marcin Szermański


Sibirotitan (syberiatytan)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Rosja - prowincja Kemerovo

(formacja Ilek)

Czas występowania wczesna kreda (barrem?)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Sibirotitan astrosacralis to gatunek kredowego zauropoda z grupy Somphospondyli. Znany nauce już od 2008 roku, doczekał się naukowego "ochrzczenia" dopiero w 2018 roku (in press od końca 2017). Mimo to nieoficjalnie nazwa rodzajowa "Siberotitan" funkcjonowała online od marca 2015.

Sibirotitan jest dopiero drugim znanym rosyjskim zauropodem (po Tengrisaurus) i jednocześnie jednym z najstarszych tytanozauryformów z Azji.

Lokalizacja i wiek

Skamieniałości tego długoszyjego dinozaura odnaleziono na terenie prowincji Kemerovo na zachodzie Syberii (Rosja). Lokalizacja Shestakovo 1 należy do pokładów formacji Ilek, datowanej na wczesną kredę (prawdopodobnie barrem).

Pierwsze szczątki Siberotitan zostały odnalezione na stanowisku Shestakovo 1 już w 2008 roku.

Materiał kopalny

Siberotitan znany jest z elementów kręgosłupa - kręgów szyjnych i grzbietowych, kości krzyżowej oraz elementów kończyn tylnych. Do taksonu przypisano ponadto zęby, które zostały odnalezione w tej samej lokalizacji (Shestakovo 1).

Etymologia

Nazwa rodzajowa Sibirotitan znaczy "tytan z Syberii". Z kolei epitet gatunkowy astrosacralis odnosi się zapewne do morfologii kości krzyżowej.

Spis gatunków

Sibirotitan Averianov, Ivanstov, Skutschas, Faingertz i Leschinskiy, 2018
= "Sibirotitan" 2015, online
S. astrosacralis Averianov, Ivanstov, Skutschas, Faingertz i Leschinskiy, 2018

Bibliografia

Averianov, A., Ivanstov, S., Skutschas, P., Faingertz, A. & Leschinskiy, S. (2017) "A new sauropod dinosaur from the Lower Cretaceous Ilek Formation, Western Siberia, Russia". Geobios. doi:10.1016/J.GEOBIOS.2017.12.004

http://siberiantimes.com/science/casestudy/news/n0167-hello-to-the-sibirosaurus-new-dinosaur-discovered-by-university-scientists/