Sibirotitan

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Mateusz Tałanda


Sibirotitan (syberiatytan)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Rosja - prowincja Kemerovo

(formacja Ilek)

Czas występowania wczesna kreda (barrem?)
Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Wintonotitan.png

Rekonstrukcja wintonotytana. Syberiatytan mógł wyglądać podobnie.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Sibirotitan astrosacralis to gatunek kredowego zauropoda z grupy Somphospondyli. Znany światu już od 2008 roku, ale doczekał się naukowego "ochrzczenia" dopiero w 2018 roku (w druku od końca 2017). Mimo to nieoficjalnie nazwa rodzajowa "Siberotitan" funkcjonowała w internecie od marca 2015.

Sibirotitan jest dopiero drugim znanym rosyjskim zauropodem (po Tengrisaurus) i jednocześnie jednym z najstarszych tytanozauryformów z Azji.

Lokalizacja i wiek

Skamieniałości tego długoszyjego dinozaura odnaleziono na terenie prowincji Kemerovo na zachodzie Syberii (Rosja). Lokalizacja Shestakovo 1 należy do pokładów formacji Ilek, datowanej na wczesną kredę (prawdopodobnie barrem). Pierwsze szczątki Siberotitan zostały odnalezione na stanowisku Shestakovo 1 już w 2008 roku.

Materiał kopalny

Syberiatytan znany jest z elementów kręgosłupa - kręgów szyjnych, kości krzyżowej i biodrowej oraz elementów stopy. Do taksonu przypisano ponadto dziewięć zębów, które zostały odnalezione w tej samej lokalizacji (Shestakovo 1).

Etymologia

Nazwa rodzajowa Sibirotitan znaczy "tytan z Syberii". Z kolei epitet gatunkowy astrosacralis odnosi się do morfologii żeber krzyżowych, które promieniście się rozchodzą na podobieństwo do gwiazdy.

Spis gatunków

Sibirotitan Averianov, Ivantsov, Skutschas, Faingertz i Leshchinskiy, 2018
S. astrosacralis Averianov, Ivantsov, Skutschas, Faingertz i Leshchinskiy, 2018

Bibliografia

Averianov, A., Ivanstov, S., Skutschas, P., Faingertz, A. & Leschinskiy, S. (2018) "A new sauropod dinosaur from the Lower Cretaceous Ilek Formation, Western Siberia, Russia". Geobios, w druku. doi:10.1016/J.GEOBIOS.2017.12.004

http://siberiantimes.com/science/casestudy/news/n0167-hello-to-the-sibirosaurus-new-dinosaur-discovered-by-university-scientists/