Tianyuraptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 17:25, 13 sty 2017 autorstwa Nazuul (dyskusja | edycje) (wyjaśnienie)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Adrian Tkocz

Maciej Ziegler

"Paleoleo"

Marcin Szermański


Tianyuraptor
Długość: 1,7-2 m
Masa: 15-24 kg
Miejsce występowania: Chiny - Liaoning

(formacja Yixian)

Czas występowania 130-122 Ma

wczesna kreda (barrem - środkowy apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Deinonychosauria

Dromaeosauridae

? Microraptorinae

Tianyuraptor.jpg

Autor: Edyta Felcyn

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Tianyuraptor to rodzaj teropoda z grupy Dromaeosauridae. Żył we wczesnej kredzie (130-122 milionów lat temu) na terenie dzisiejszych Chin.

Budowa

Był to krótkoręki, średniej wielkości dromeozauryd. Jego przednie kończyny były nieproporcjonalnie krótkie (stanowiły 53% długości kończyn tylnych), kręgi szyjne były tej samej długości do grzbietowe, co odróżniało go od innych dromeozaurydów znajdowanych w Liaoning. Miał sporą głowę, dłuższą niż kość udowa. Tianyuraptor ma kilka cech znanych tylko u dromeozaurydów z Liaoning, chociaż wykształconych w mniejszym stopniu, jednak ukazuje cechy nieznane do tej pory u dromeozaurydów z Laurazji, ale obecnych u gondwańskich oraz u bazalnych awialów. Tianyuraptor nie był zdolny do latania, w przeciwieństwie do mikroraptorów (do których Tianyuraptor mógł należeć), które miały proporcjonalnie dłuższe i masywniejsze kończyny przednie oraz większe widełki.

Materiał kopalny

Holotyp (STM1-3) jest niemal kompletny szkielet osobnika, który nie zakończył jeszcze wzrostu. Brakuje jedynie końcówki ogona, a czaszka jest częściowo zmiażdżona.

Etymologia

Nazwa Tianyuraptor wywodzi się od Tianyu - nazwy muzeum, w którym przechowywany jest holotyp (STM1-3), a końcówka raptor znaczy po łacinie rabuś lub złodziej. Epitet gatunkowy (ostromi) honoruje amerykańskiego paleontologa Johna Ostroma, który znacząco przyczynił się do zwiększania wiedzy o dromeozaurydach.

Spis gatunków

Tianyuraptor Zheng, Xu, You, Zhao i Dong, 2010
T. ostromi Zheng, Xu, You, Zhao i Dong, 2010

Bibliografia

Zheng, X., Xu, X., You, H., Zhao, Q., Dong, Z. 2010. A short-armed dromaeosaurid from the Jehol Group of China with implications for early dromaeosaurid evolution. Proceedings of the Royal Society B, t. 277, str. 211-217. Opublikowano online przed drukiem 19.08.2009 doi:10.1098/rspb.2009.1178

Turner, A.H., Pol, D., Norell, M.A. 2011. Anatomy of Mahakala omnogovae (Theropoda: Dromaeosauridae) Tögrögiin Shiree, Mongolia. American Museum Novitates, t. 3722, str. 1-66. doi: 10.1206/3722.2