Abdarainurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Abdarainurus (abdarainur)
Dieta roślinożerny
Miejsce Mongolia, Abdrant Nuru

formacja Alagteeg

Czas
252 201 145
66

późna kreda

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Somphospondyli

Titanosauria

Aeolosaurus copia.jpg
Rekonstrukcja Aeolosaurus. Abdarainurus mógł być podobny. Autor: Kakermish

Wstęp

Abdarainurus to rodzaj zauropoda, który żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii. Został on opisany w 2020 r. przez Averianova i Lopatina.

Etymologia

Nazwa Abdarainurus pochodzi od miejscowości Abdrant Nuru oraz łacińskiego urus („ogon”). Epitet gatunkowy honoruje mongolskiego paleontologa Rinchena Barsbolda.

Materiał kopalny

Holotyp (PIN 5669/1) to seria dziewięciu kręgów ogonowych (osiem przednich i jeden środkowy) oraz stowarzyszone szewrony. Mimo dość skąpego materiału kopalnego, autorom opisu udało się wskazać kilka cech owych kręgów, które pozwalają na odrożnienie Abdarainurus od innych zauropodów. Kręgi ogonowe były opistoceliczne (wklęsłe z tyłu), podobnie jak u Opisthocoelicaudia, z tą różnicą, że u omawianego zauropoda cecha ta dotyczyła zarówno przednich, jak i środkowych kręgów, podczas gdy u opistocelikaudii – tylko przednich.

Abdarainurus pochodzi z późnokredowych osadów mongolskiej formacji Alagteeg, starszych niż Nemegt, skąd pochodzi Opisthocoelicaudia.

Spis gatunków

Abdarainurus Averianov i Lopatin, 2020
A. barsboldi Averianov i Lopatin, 2020

Bibliografia

Averianov, A & Lopatin, A. (2020). "An unusual new sauropod dinosaur from the Late Cretaceous of Mongolia". Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2020.1716402.