Crittendenceratops

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Crittendenceratops
Długość ?ok. 3 m
Dieta roślinożerny
Miejsce USA

Arizona (formacja Fort Crittenden)

Czas
252 201 145
66

Ok. 73 Ma
późna kreda (późny kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Ceratopsoidea

Ceratopsidae

Centrosaurinae

Nasutoceratopsini

Crittendenceratops shaded.jpg
Rekonstrukcja. Autor: PaleoEquii.
Homo sapiens.png Nasutoceratopsini.png

3 m

Porównanie wielkości Crittendenceratops i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Wstęp

Crittendenceratops to rodzaj ceratopsa z kladu Centrosaurinae żyjącego w późnej kredzie na terenie Ameryki Północnej. Jak dotąd, odkryto jedynie kilka fragmentów czaszki tego zwierzęcia. Crittendenceratops został nazwany i opisany w 2018 r. przez Sebastiana Dalmana i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Crittendenceratops pochodzi od formacji skalnej Fort Crittenden w Arizonie oraz łacińskiego słowa ceratops, oznaczającego „rogata twarz”. Epitet gatunkowy krzyzanowskii honoruje odkrywcę holotypu – Stana Krzyzanowskiego.

Materiał kopalny

Holotyp (NMMNH P-34906) to niekompletna prawa kość ciemieniowa i prawie kompletna lewa kość łuskowa.

Materiał przypisany to siedem kolejnych okazów, obejmujących tylną część k. zębowej, trzy zęby, k. łuskową i dwa mniejsze fragmenty kryzy.

Budowa

Mimo bardzo skąpego materiału kopalnego, naukowcom udało się wskazać kilka cech budowy kostnej kryzy na karku Crittendenceratops, które pozwalają na odróżnienie go od innych centrozaurynów. Był to raczej nieduży ceratops, mierzący prawdopodobnie ok. 3 m długości (oszacowanie własne KK na podstawie Fig. 1 i 2 w Dalman i in., 2018). Tak jak jego krewniacy, był to czworonożny roślinożerca o czaszce zakończonej kostną kryzą chroniąca kark. Zapewne miał też groźnie wyglądające rogi, ale niedostatek szczątków uniemożliwia odtworzenie szczegółów jego wyglądu.

Spis gatunków

Crittendenceratops Dalman, Hodnett, Lichtig i Lucas, 2018
C. krzyzanowskii Dalman, Hodnett, Lichtig i Lucas, 2018

Bibliografia

Dalman, S.G., Hodnett, J.-P.M., Lichtig, A.J., Lucas, S,G. (2018). "A new ceratopsid dinosaur (Centrosaurinae: Nasutoceratopsini) from the Fort Crittenden Formation, Upper Cretaceous (Campanian) of Arizona". New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin. 79: 141–164