Damalasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Sebastian Oziemski

Maciej Ziegler


"Damalasaurus" ("damalazaur")
Długość: ok. 15 m (??)
Masa: ? t
Miejsce występowania: Chiny - Tybet, prefektura Qamdo

(środkowe warstwy Daye Group)

Czas występowania ? Ma

wczesna jura

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda - incertae sedis

Damalasaurus.jpg

Żebro "damalazaura". Źródło: Zhao, 1985.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

"Damalasaurus" to nieformalna nazwa rodzajowa zauropoda z wczesnej jury. Jego klasyfikacja nie jest znana. Szczątki (żebro) "Damalasaurus" odnaleziono w Chinach. Gatunki "D. laticostalis" i "D. magnus" zostały użyte w publikacji Zhao w roku 1985. Nie zostały one jednak jeszcze formalnie opisane, a więc są nomen nudum.

Co więcej, najprawdopodobniej oznaczają jedno zwierzę - odnaleziono bowiem tylko jedną kość (żebro grzbietowe) tego zwierzaka. Określa ją nieformalna nazwa "D. magnus", natomiast druga, "D. laticostalis", pojawia się przez pomyłkę. Na podstawie porównania wielkości tego żebra z żebrem innego wczesnego zauropoda – Barapasaurus – ustalono, że mógł osiągać za życia ok. 15 metrów długości.

Systematyka

"Damalazaur" ma niepewną systematykę – nie jest wiadomo, do jakiego typu zauropodów należał. Zhao (1983 i 1985) stwierdził, że jest po prostu prymitywnym przedstawicielem zauropodów. Chure i Macintosh (1989) założyli, że należał do Cetiosauridae – wczesnojurajskich, prymitywnych dinozaurów długoszyich, nie należących do Neosauropoda. Z kolei niezależnie od siebie Lambert (1990) i Oshevsky (1991 i 1999 [DML]) przypisali go do Brachiosauridae, do której należą m.in. Brachiosaurus i Giraffatitan. Niektóre źródła dla dzieci i młodzieży przychylają się do tej opinii. Niemniej jednak zazwyczaj podaje się go jako Sauropoda incertae sedis (zauropod o niepewnej przynależności).

Etymologia

Nieformalna nazwa rodzajowa "Damalasaurus" znaczy "jaszczur z Damala" (nazwa góry w Qamdo). Z kolei nieformalne nazwy gatunkowe "laticostalis" i "magnus" odnoszą się odpowiednio do szerokiego żebra i dużych rozmiarów. Oba człony nazwy rodzajowej "doczekały się" paru przypadkowych zniekształceń w publikacjach innych paleontologów.

Spis gatunków

"Damalasaurus" Zhao, 1983 nomen nudum
"D. magnus" Zhao, 1985 nomen nudum
= "Damalosaurus magnus" Chure i McIntosh, 1989
= "Damalasaurus magnas" Zhang i Li, 1997
?= "Damalasaurus laticostalis" Zhao, 1985
= "Damalasaurus laticollis" Chao, 1986
= "Damalosaurus laticostalis" Chure i McIntosh, 1989

Bibliografia

http://theropoddatabase.blogspot.com/2011/01/damalosaurus-zhaos-nomina-nuda-part-4.html

http://theropoddatabase.blogspot.com/2011/01/sauropod-vertebrate-pictures-of-year.html

http://dml.cmnh.org/1999Nov/msg00507.html

"Dinozaury!" nr 11, DeAgostini (1994)