Fernando Abdala

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fernando Abdala
Data urodzenia:
Data śmierci:
Narodowość: Argentyna
Instytucje: Narodowy Uniwersytet w Tucuman

Papieski Uniwersytet Rio Grande do Sul Uniwersytet w Witwatersrand

Opisane gatunki dinozaurów:
(1)

Biografia

Dr Fernando Abdala to argentyński paleontolog, zajmujący się na co dzień kręgowcami z permu i triasu Gondwany. Ukończył studia i doktorat z biologii na Narodowym Uniwersytecie Tucuman w Argentynie. Po jakimś czasie przeniósł się na cztery lata do Brazylii, do Papieskiego Uniwersytetu Rio Grande do Sul w Porto Alegre. Obecnie mieszka w RPA, gdzie prowadzi badania na uniwersytecie w Witwatersrand.

Interesuje się przede wszystkim taksonomią, ewolucją i paleobiogeografią permsko-triasowych terapsydów (terocefali i cynodontów) z Karoo. Jest też zaangażowany w badanie triasowej fauny Brazylii i Argentyny. Jest także członkiem zespołu zajmującego się zmianami ontogenetycznymi czaszki dzisiejszych torbaczy. Entuzjaści dinozaurów będą go kojarzyć z opisania brazylijskiej saturnalii w 1999 roku. Fernando Abdala znalazł szczątki arkuzaura w RPA, dlatego też druga połowa epitetu gatunkowego (pereirabdalorum) tego dinozaura została nadana na cześć jego nazwiska.

Prywatnie, czuje się w południowej Afryce jak w domu, ale nie zapomniał o swych argentyńskich korzeniach. Oprócz paleontologii lubi słuchać prawie każdego rodzaju muzyki. Sam od czasu do czasu chwyta za gitarę, by zagrać folkowe piosenki z Argentyny.

Dorobek naukowy: [1]

Źródła

[2]