Fylax

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Fylax
Dieta roślinożerny
Miejsce Hiszpania, prowincja Lleida

(formacja Figuerola)

Czas
252 201 145
66

ok. 67-66 Ma późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauroidea

Tethyshadros by kahless28-d2y5nyu.jpg
Rekonstrukcja Tethyshadros. Fylax był zapewne podobny. Autor: Jakub Kowalski [1].


Wstęp

Fylax to rodzaj roślinożernego dinozaura z kladu Hadrosauroidea, żyjącego w pod sam koniec kredy na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Został on nazwany i opisany w 2021 r. przez duet naukowców w składzie: Albert Prieto-Márquez i Miguel Angel Carrera Farias.

Etymologia

Nazwa Fylax pochodzi od greckiego słowa fylax („dozorca). Epitet gatunkowy z kolei wywodzi się od słów thyra („drzwi”) oraz kolasi („piekło”). Całość można zatem tłumaczyć jako „strażnik bram piekieł”. Nazwa ta nawiązuje do faktu, że omawiane zwierzę żyło pod sam koniec kredy, w okresie bezpośrednio poprzedzającym masowe wymieranie.

Materiał kopalny

Holotyp (IPS-36338) to niemal kompletna lewa kość zębowa, zachowana wraz z zębami.

Budowa i filogeneza

Fylax był dość zaawansowanym hadrozauroidem, bliskim kladowi Hadrosauridae. Znaleziono tylko jedną kość tego dinozaura, można jednak zakładać, że przypominał wyglądem takie zwierzęta jak Tethyshadros czy Plesiohadros. Mimo tak skąpego materiału kopalnego, naukowcom udało się wskazać cztery cechy budowy kości zębowej i zawartych w niej zębów, które pozwalają odróżnić Fylax od jego krewniaków.

Spis gatunków

Fylax Prieto-Márquez i Carrera Farias, 2021
F. thyracolasus Prieto-Márquez i Carrera Farias, 2021

Bibliografia

Prieto-Márquez, A. & Carrera Farias, M.Á. (2021). “A new late-surviving early diverging Ibero-Armorican duck-billed dinosaur and the role of the Late Cretaceous European Archipelago in hadrosauroid biogeography.” Acta Palaeontologica Polonica 66. 1-11 [[2]].