Galleonosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Galleonosaurus (galeonozaur)
Dieta roślinożerny
Miejsce Australia

Wiktoria (formacja Wonthaggi)

Czas
252 201 145
66

ok. 127-125 Ma
wczesna kreda (późny barrem)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Neornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Leaellynasaura BW.jpg
Rekonstrukcja Leaellynasaura, Galleonosaurus mógł być podobny.

Autor: Nobu Tamura. [1]


Wstęp

Galleonosaurus to rodzaj niedużego roślinożernego dinozaura, żyjącego we wczesnej kredzie na terenach dzisiejszej Australii. Został nazwany i opisany w 2019 r. przez zespół paleontologów pod kierunkiem Matthew Herne’a.

Etymologia

Nazwa Galleonosaurus pochodzi od greckiego galleon (rodzaj żaglowego okrętu oraz greckiego) sauros („gad”, „jaszczur”). Nawiązuje ona do podobieństwa kości szczękowej do sylwetki galeonu. Epitet gatunkowy honoruje Doris Seegets-Villiers, w uznaniu jej prac na rzecz badania skamieniałości w Flat Rocks.

Materiał kopalny

Holotyp (NMV P229196) to niekompletna lewa kość szczękowa z częściowym uzębieniem. Oprócz tego znane są cztery inne kości szczękowe, fragment zęba, kość podniebienna i fragmentaryczna kość łzowa. Do Galleonosaurus może też należeć kość zębowa.

Budowa i filogeneza

Galleonosaurus znany jest jedynie z bardzo skąpego materiału czaszkowego, głównie kości szczękowych. Mimo to wykazuje on kilka unikatowych cech, odróżniających go od podobnej wielkości ornitopodów znanych z wczesnej kredy Australii. Przypisywane geleonozaurowi kości szczękowe różnią się ilością zębów – w największej było ich 15, podczas gdy w mniejszych – 13 lub 14. Podobną zmienność obserwowano też u innych ornitopodów i prymitywnych dinozaurów ptasiomiednicznych. Badanie za pomocą tomografii komputerowej ujawniło występowanie w kości szczękowej złożonej sieci kanałów nerwowo-naczyniowych.

Galleonosaurus w analizie filogenetycznje przeprowadzonej przez Herne’a i współpracowników okazał się prymitywnym ornitopodem. Należy jednak pamiętać, że niektóre z taksonów, które w tym badaniu zajmują podobną pozycję do galeonozaura (jak np. Leaellynasaura), w innych analizach okazywały się czasem prymitywniejszymi od ornitopodów przedstawicielami Neornithischia lub bazalnymi iguanodontami.

Spis gatunków

Galleonosaurus Herne, Nair, Evans i Tait, 2019
G. dorisae Herne, Nair, Evans i Tait, 2019

Bibliografia

Herne, M.C., Nair J.P., Evans A.R. & Tait A.M. (2019) "New small-bodied ornithopods (Dinosauria, Neornithischia) from the Early Cretaceous Wonthaggi Formation (Strzelecki Group) of the Australian-Antarctic rift system, with revision of Qantassaurus intrepidus Rich and Vickers-Rich, 1999". Journal of Paleontology 93 (3); 543-584 doi:10.1017/jpa.2018.95.