Iguanacolossus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Iguanacolossus
Długość ok. 9 m
Masa ok. 5 t
Dieta roślinożerny
Miejsce USA, Utah

formacja Cedar Mountain, dolne warstwy ogniwa Yellow Cat

Czas
252 201 145
66

ok. 129-127 Ma
wczesna kreda (?wczesny barrem)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Styracosterna

Life restoration of Iguanacolossus.jpg
Rekonstrukcja. Autor: Lukas Panzarin. Źródło: McDonald i in., 2010.


Wstęp

Iguanacolossus to rodzaj roślinożernego dinozaura z grupy iguanodontów, który żył we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszego stanu Utah w USA. Był to duży i masywny ornitopod. Został on opisany w 2019 r. przez zespół paleontologów pod kierunkiem Andrew McDonalda.

Etymologia

Nazwa Iguanacolossus pochodzi od łacińskich słów Iguana i colossus, oznaczających odpowiednio „legwan” i „kolos”. Stanowi to nawiązanie do faktu, iż dawniej zęby iguanodontów porównywano do zębów legwanów, oraz do dużych rozmiarów tego zwierzęcia. Epitet gatunkowy oznacza „potężny”.

Materiał kopalny

Holotyp (UMNH VP 20205) to niekompletny szkielet, obejmujący częściową czaszkę (fragmenty kości przedzębowej i szczękowej, k. łuskowa, obie k. kwadratowe i dwa zęby), część kręgów (głównie grzbietowych), łopatkę, większość miednicy, k. strzałkową i dwie k. śródstopia (zob. rys.). Według niepublikowanych informacji, znaleziono też szczęki i kości ramienne młodych osobników, a także dużą k. udową (Kirkland, online).

Sylwetka Iguanacolossus z zaznaczonymi znanymi elementami szkieletu. Źródło: McDonald i in., 2010. [1].

Budowa

Iguanacolossus był dość dużym i masywnie zbudowanym zwierzęciem, zbliżonym rozmiarami do Iguanodon bernissartensis. Nie znaleziono kości kończyn przednich, można jednak przypuszczać, że potrafił się przemieszczać zarówno dwu-, jak i czworonożnie. Wyróżniał się jedną autapomorfią dotyczącą kości łuskowej, a także kombinację cech budowy kręgów i miednicy.

Kość łuskowa Iguanacolossus. Źródło: McDonald i in., 2010. [2].

Spis gatunków

Iguanacolossus McDonald, Kirkland, Blieux, Madsen, Cavin, Milner i Panzarin, 2010
I. fortis McDonald, Kirkland, Blieux, Madsen, Cavin, Milner i Panzarin, 2010

Bibliografia

Kirkland, J.I. (2019 online) [3]

McDonald, A.T., Kirkland, J.I., DeBlieux, D.D., Madsen, S.K., Cavin, J., Milner, A.R.C., Panzarin, L. (2010). "New Basal Iguanodonts from the Cedar Mountain Formation of Utah and the Evolution of Thumb-Spiked Dinosaurs". PLOS ONE. 5 (11): e14075. doi:10.1371/journal.pone.0014075.

Paul, G.S. (2010). "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University.