Microdontosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler


"Microdontosaurus" ("mikrodontozaur")
Długość: >10 m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Chiny – Tybet, okręg Qamdo

(grupa Middle Dapuka)

Czas występowania środkowa jura
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda - incertae sedis

Wstęp

"Microdontosaurus" to nieformalna nazwa rodzajowa zauropoda z terenów dzisiejszych Chin. Jest to jeden z wielu taksonów opisanych przez Zhao Xijina, który nie spełnia formalnych wymogów (jest nomen nudum).

Materiał kopalny

Dinozaur ten znany jest co najmniej z zębów.

Historia taksonu

Zhao Xijin (1983) uznał go za przedstawiciela grupy Homalosauropodoidea - grupy zrzeszającej zauropody o kołkowatych zębach, w tym Diplodocoidea (na które wg niego składały się również Mamenchisauridae) oraz Titanosauria. Po dwóch latach uznał go za prymitywnego zauropoda należącego do Homalosauropodoidea. Dan Chure i John McIntosh (1989) zaliczyli go do Cetiosauridae, następnie David Lambert (1990) do Diplodocidae, a George Olshevsky (1991) do Melanosauridae. Donald Glut (1997) uznał go za Sauropoda incertae sedis, co wydaje się najbardziej roztropnym rozwiązaniem. Ostatnia próba sklasyfikowania "mikrodontozaura" (Fang i in., 2006) umieściła go w obrębie Brachiosauridae.

Etymologia

Nazwa rodzajowa "Microdontosaurus" znaczy dosłownie "jaszczur o małych zębach" i odnosi się do wielkości jego zębów. Powinna zostać ona zmieniona, gdyż jest zajęta - Charles Gilmore użył jej dla gatunku ichtiozaura, którego nazwał Microdontosaurus petersonii (młodszy synonim Baptanodon discus). Epitet gatunkowy "dayensis" został ustanowiony dopiero po dwóch latach od nadania nazwy rodzajowej i upamiętnia miasto Daye w okręgu Qamdo.

Spis gatunków

"Microdontosaurus" Zhao, 1983 nomen nudum
"M. dayensis" Zhao, 1985 nomen nudum

Bibliografia

Mortimer, M. (2011, online): http://theropoddatabase.blogspot.com/2011/01/microdontosaurus-zhaos-nomina-nuda-part.html