Propanoplosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Dawid Mazurek Marcin Szermański


Propanoplosaurus (propanoplozaur)
Długość: 24-28 cm (pisklak)
Masa: ? kg
Miejsce występowania: USA - Maryland

(formacja Patuxent)

Czas występowania ok. 116-112 Ma

wczesna kreda (wczesny apt)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Nodosauridae

Propanoplosaurus.jpg

[1]

Wstęp

Propanoplosaurus to monotypowy rodzaj nodozauryda z wczesnokredowych (apt) osadów (znanej głównie z tropów) formacji Patuxent na terenie stanu Maryland (USA).

Materiał kopalny

Jedyny znany okaz (USNM 540686) to w niezwykły sposób zachowane szczątki (po części odlew, po części ośródka ciała) świeżo wyklutego osobnika. Symetryczność szczątków i morfologia przypominająca tą znaną u dorosłych ankylozaurów, utwierdziły autorów oryginalnego opisu szczątków, że faktycznie mają do czynienia z pisklęciem ankylozaura, a nie z pseudoskamieniałością. Na okazie widoczna jest górna powierzchnia czaszki i wewnętrzna strona reszty ciała.

Etymologia

Przedrostek pro w nazwie rodzajowej podkreśla to, że Propanoplosaurus jest starszy od swego bliskiego krewnego z rodzaju Panoplosaurus.

Spis gatunków

Propanoplosaurus Stanford, Weishampel i DeLeon, 2011
P. marylandicus Stanford, Weishampel i DeLeon, 2011

Bibliografia

Stanford, R., Weishampel, D.B. & DeLeon, V.B. 2011. The first hatchling dinosaur reported from the eastern United States: Propanoplosaurus marylandicus (Dinosauria: Ankylosauria) from the Early Cretaceous of Maryland, U.S.A. Journal of Paleontology 85 (5): 916-924.