Qijianglong

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Mateusz Tałanda


Qijianglong (kwidżanglong?)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Syczuan, dystrykt Qijiang

(formacja Suining)

Czas występowania późna jura
Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Mamenchisauridae

Mamench DB.jpg

Rekonstrukcja mamenchizaura, bliskiego krewnego Qijianglong guokr.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Qijianglong guokr to gatunek późnojurajskiego przedstawiciela zauropodów, którego znaleziono na terenie południowych Chin. Na tym samym stanowisku prócz jego szczątków odnaleziono skamieniałe drewno i zęby należące do teropodów.

Materiał kopalny i pokrewieństwo

Holotyp (osobnik niedojrzały) QJGPM 1001 to fragment czaszki (m.in. jej sklepienie, puszkę mózgową, prawa kość skrzydłowata, prawą kość szczękową), większość kręgosłupa (cała szyja, odcinek piersiowy i dystalne kręgi ogonowe). Ponadto wiele fragmentów łuków neuralnych i hemalnych oraz żeber, lewa kość łonowa i paliczek stopy.

Według badań Xing i in. (2015) Qijianglong jest bardziej zaawansowany od Omeisaurus tianfuensis, ale mniej np. od Mamenchisaurus constructus, Mamenchisaurus youngi i Yuanmousaurus w obrębie Mamenchisauridae. Mogą to być wstępne wyniki, gdyż autorzy są w trakcie rewizji taksonomicznej i analizy filogenetycznej wszystkich mamenchizaurydów

Etymologia

Nazwa rodzajowa Qijianglong znaczy "smok z Qijiang" (dystryktu, w którym zostały odnalezione jego skamieniałości). Z kolei epitet gatunkowy guokr honoruje Guokr - chińską sieć nauk społecznych, za okazaną pomoc w wykopaliskach w dystrykcie Qijiang.

Spis gatunków

Qijianglong Xing, Miyashita, Zhang, Li, Ye, Sekiya, Wang i Currie, 2015
Q. guokr Xing, Miyashita, Zhang, Li, Ye, Sekiya, Wang i Currie, 2015

Literatura

Xing, L., Miyashita, T., Zhang, J. Li, D. Ye, Y. Sekiya, T. Wang, F. & Currie, P.J. (2015) A new sauropod dinosaur from the Late Jurassic of China and the diversity, distribution, and relationships of mamenchisaurids. Journal of Vertebrate Paleontology. DOI:10.1080/02724634.2014.889701