Qingxiusaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Qingxiusaurus
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny, Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang
Czas
252 201 145
66

późna kreda

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Somphospondyli

Titanosauria

3D Restorations of Australotitan Holotype.png
Cyfrowa rekonstrukcja kości holotypu. Źródło: Hocknull i in., 2021. [1]

Wstęp

Qingxiusaurus to rodzaj słabo poznanego zauropoda, który żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszych Chin. Został on opisany w 2008 r. przez Mo i współpracowników.

Etymologia

Pierwszy człon nazwy (Qingxiu) oznacza „malownicza sceneria gór i wody w Kuangsi. Drugi człon (sauros) pochodzi z greckiego i znaczy „jaszczur” lub „gad”. Epitet gatunkowy wywodzi się od rzeki, przepływającej w pobliżu miejsca znalezienia szczątków.

Materiał kopalny

Holotyp (NHMG 8499) to fragmentaryczny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący wyrostek kolczysty kręgu ogonowego, prawie kompletne płyty mostkowe i kości ramienne.

Budowa i rozmiary

Kości ramienne Qingxiusaurus mierzą 89 i 90 cm, co wskazuje, że był on raczej średniej wielkości zauropodem. Ogólnym wyglądem zapewne przypominał inne tytanozaury, a różnił się on nich budową przednich kręgów ogonowych (miały one proste, wydłużone wyrostki kolczyste w ksztacie wioseł) oraz niskim stosunkiem długości płyty mostkowej i kości ramiennej.

Spis gatunków

Qingxiusaurus Mo, Huang, Zhao, Wang i Xu, 2008
Q. youjiangensis” Mo, Huang, Zhao, Wang i Xu, 2008

Bibliografia

Mo, J.-Y., Huang C.-Lin., Zhao Z.-R., Wang, W. & Xu, X. (2008). "A new titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) from the Late Cretaceous of Guangxi, China". Vertebrata PalAsiatica. 46 (2): 147–156.