Sarmientosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański, Mateusz Tałanda Maciej Ziegler


Sarmientosaurus (sarmientozaur)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Argentyna - Chubut

(formacja Bajo Barreal - niższe ogniwo)

Czas występowania 100-90 Ma

późna kreda (cenoman - turon)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Macronaria

Somphospondyli

Titanosauria

Lithostrotia

Sarmientosaurus skull.png

Czaszka Sarmientosaurus musacchioi. Zmodyfikowano z Martínez i in. (2016).

Wczytywanie mapy…

Wstęp

Sarmientosaurus to kolejny tytanozaur z terenów dzisiejszej Argentyny. Żył na tych terenach w późnej kredzie. Znany jest nauce m.in. z prawie kompletnej czaszki, co jest dość dużą rzadkością wśród kredowych zauropodów. Według autorów opisu tego długoszyjego dinozaura, jest on bazalnym przedstawicielem kladu Lithostrotia. Może się okazać w przyszłości, że jest to tak na prawdę kolejny osobnik epachtozaura. Te dwa dinozaury są znane z różnych części szkieletu, a występowały w tym samym czasie na tym samym terenie.

Materiał kopalny

Zdjęcia i rysunki czaszki sarmientozaura od przodu, od tyłu i w widoku tylnym lekko od góry.

Holotyp oznaczony numerem katalogowym MDT-PV 2 to artykułowany szkielet na którego składają się: prawie kompletna czaszka, częściowy obrotnik z prawym żebrem szyjnym, fragmentaryczne kręgi szyjne nr 3, 5 i 7, prawie kompletny nr 6 (z jego prawym żebrem) i część skostniałego ścięgna szyjnego.

Etymologia

Nazwa rodzajowa tego zauropoda znaczy "jaszczur z Sarmiento" - miasta i departamentu, gdzie znaleziono jego skamieniałości. Drugi człon nazwy naukowej, tzw. epitet gatunkowy, honoruje doktora Eduarda Musacchio.

Paleoekologia

W otoczeniu sarmientozaura żyły inne zauropody: katepenzaur, drusilazaura, epachtozaur i być może andezaur. Do grona roślinożernych dinozaurów należał także notohypsilofodon. Oprócz nich występowały drapieżne aniksozaur i ksenotarsozaur. Inne zwierzęta to pterozaury, krokodyle, żółwie Bonapartemys bajobarrealis i Prochelidella argentinae oraz ryby.

Paleobiologia

Zdjęcia i rysunek czaszki sarmientozaura od bocznej strony.
Prawa żuchwa sarmientozaura.

Jego szyja była zwykle ustawiona poziomo jak u diplodoka, czy nigerzaura. Budowa ucha wewnętrznego oraz kłykcia potylicznego wskazują, że głowa była skierowana ku dołowi. Taka postawa ułatwiała zrywanie niskiej roślinności, która była źródłem pożywienia sarmientozaura. Cenoman był czasem, gdy rośliny kwiatowe zaczęły dominować w ekosystemach lądowych. Prawdopodobnie to one były główną częścią diety tego dinozaura, choć nie mógł on gardzić także paprociami i sagowcami. Skały z kośćmi sarmientozaura dostarczyły skamieniałego drewna araukarii o nazwie Agathoxylon, a także pyłków roślin kwiatowych Liliacidites, Nyssapollenites, Rousea, Tricolpites i Verrutricolpites. Budowa tego drewna wskazuje na słabą sezonowość, bo rosło ono w podobnym tempie przez cały rok. Klimat był prawdopodobnie wilgotny, tropikalny.

Podobnie jak inne zauropody, sarmientozaur połykał zerwane części roślin niemal w całości. Pokarmu prawie nie przeżuwał, bo jego szczęki były zdolne się poruszać tylko w płaszczyźnie góra-dół. Przednie zęby były skierowane nieco do przodu, co mogło pomagać w odcinaniu chwytanych części roślin.

Spis gatunków

Sarmientosaurus Martínez, Lamanna, Novas, Ridgely, Casal, Martínez, Vita i Witmer, 2016
Sarmientosaurus musacchioi Martínez, Lamanna, Novas, Ridgely, Casal, Martínez, Vita i Witmer, 2016

Bibliografia

Martínez, R.D.F., Lamanna, M.C., Novas, F.E., Ridgely, R.C., Casal, G.A., Martínez, J.E, Vita, J.R. & Witmer, L.M. (2016) A Basal Lithostrotian Titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) with a Complete Skull: Implications for the Evolution and Paleobiology of Titanosauria. PLoS ONE 11(4): e0151661. doi:10.1371/journal.pone.0151661