Shingopana

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Mateusz Tałanda


Shingopana (shingopana)
Długość: 8,5 m
Masa: ?
Miejsce występowania: Tanzania

(formacja Galula)

Czas występowania 110-100 Ma

późna kreda (cenoman - apt)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauria

Lithostrotia

Aeolosaurini

Aeolosaurus copia.jpg

Tak mogła wyglądać shingopana.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Shingopana songwensis to nazwa dinozaura z grupy zauropodów, który zamieszkiwał Afrykę w okresie kredowym, około 110 do 100 milionów lat temu. Nazwa pochodzi od słów "shingo" i "pana", które pochodzą z języka Kiswahili i oznaczają "szyja" oraz "szeroka". Jest to nawiązanie do budowy wyrostków na kręgach szyjnych. Drugi człon nazwy songwensis odnosi się do miejsca znalezienia tego dinozaura (obszaru Songwe).

Materiał kopalny

Znaleziono następujące kości Shingopana: lewą kość kątową, pięć niekompletnych kręgów szyjnych, sześć niekompletnych żeber szyjnych i cztery grzbietowe, prawie kompletna lewa kość ramieniowa i część lewej kości łonowej oraz wiele fragmentów innych kości.

Krewniacy

Anatomia i przeprowadzone przez naukowców analizy filogenetyczne wskazują, że Shingopana należy do tytanozaurów. W obrębie tej grupy Shingopana znajdowała się prawdopodobnie wśród Aeolosaurini. Jest to niewielka grupa zauropodów, do których należą takie dinozaury jak Normanniasaurus i Aeolosaurus.

Rozmiary

Shingopana nie była wielkim zauropodem. Znalezione kości mogły należeć do osobnika, który miał około 8,5 metra długości. Jest to jednak obarczone pewną dozą niepewności, gdyż większość kości tego dinozaura jest nieznana, a na dodatek znaleziony osobnik prawdopodobnie nie reprezentuje maksymalnych rozmiarów tego zwierzęcia. Sama kość ramieniowa mierzy 79 centymetrów. To trochę więcej niż u malawizaura (73 cm), ale mniej niż rukwatytan (102 cm), angolatytan (110 cm) i egiptozaur (100 cm). Shingopana nie miała co się porównywać z paralitytanem, którego kość ramieniowa miała aż 169 cm długości.

Paleoekologia

Shingopana pochodzi z formacji o nazwie Galula. Znaleziono tam dotychczas skamieniałości ryb doskonałokostnych, ryb dwudysznych, żółwi, ssaków, dwóch krewniaków dzisiejszych krokodyli (Pakasuchus kapilimai i Rukwasuchus yajabalijekundu) oraz ślady padlinożernych chrząszczy, organizmów glebowych i przypuszczalnych owadów społecznych. Obok Shingopana żył inny zauropod zwany rukwatytanem. Oba te dinozaury musiały uważać na dużego teropoda, którego znamy z kręgu ogonowego i zębów.

Spis gatunków

Shingopana Gorscak, O'Connor, Roberts i Stevens, 2017
Shingopana songwensis Gorscak, O'Connor, Roberts i Stevens, 2017

Bibliografia

Gorscak, E., O’Connor, P.M., Roberts, E.M., Stevens, N.J. 2017. The second titanosaurian (Dinosauria: Sauropoda) from the middle Cretaceous Galula Formation, southwestern Tanzania, with remarks on African titanosaurian diversity. Journal of Vertebrate Paleontology. DOI: 10.1080/02724634.2017.1343250