Tendaguria

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor:
Marcin Szermański

Sebastian Oziemski

Karol Sabath

Krzysztof Stuchlik

Maciej Ziegler


Tendaguria (tendaguria)
Długość: ok. 20 m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Tanzania

(ogniwo Upper Dinosaur - formacja Tendaguru)

Czas występowania 150,8-145,5 Ma

późna jura (tyton)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

?? Mamenchisauridae / ?? Macronaria

Camarasaurus by Kahless28.jpg

Rekonstrukcja przyżyciowa Camarasaurus i Comodactylus.

Autor: Jakub Kowalski [1].

Wstęp

Tendaguria to duży zauropod odkryty w Tanzanii w okolicach wzgórza Tendaguru. Nie są znane jego dokładne pokrewieństwa z innymi przedstawicielami grupy Sauropoda.

Materiał kopalny

Na holotyp składają się 2 tylne kręgi grzbietowe: MB.R.2092.1 (NB4) oraz MB.R.2092.2 (NB5). Skrót MB pochodzi od nazwy muzeum, w którym szczątki te obecnie się znajdują - mianowicie w Museum für Naturkunde, Berlin (Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie). Niepewnie przypisany materiał to kręg szyjny (MB.R.2091.31 (G 45)).

Historia badań

Tendaguria to nowa nazwa rodzajowa nadana dwóm kręgom grzbietowym wydobytym w Tanzanii jeszcze przed I wojną światową i zaliczonym pierwotnie do rodzaju Janenschia. W 2000 roku doszło do weryfikacji materiału kopalnego: Rupert Wild wraz z José Bonaparte i Heinrichem doszli do wniosku, że na holotyp Janenschia składają się 2 różne dinozaury. Kręgi grzbietowe zaliczyli do nowego, nazwanego przez siebie rodzaju Tendaguria i nowej rodziny Tendaguriidae, ze względu na ich odmienną budowę w stosunku do innych zauropodów, natomiast janenszię ograniczyli do kości nogi. Wskazali też podobieństwo do Camarasaurus.

Budowa i rozmiary

Dinozaur ten został zaliczony do nowej rodziny zauropodów - Tendaguriidae - ze względu na na unikalne cechy 2 kręgów, mających m.in. bardzo niskie wyrostki kręgowe i ekstremalnie wydłużone wyrostki poprzeczne. Obliczenia wykonane w 2000 roku przez autorów opisu tego zauropoda na podstawie jego holotypu wskazują na długość wynoszącą około 20 metrów. Z wyglądu być może przypominał nieco Camarasaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Tendaguria wywodzi się od nazwy wzgórza Tendaguru, nieopodal którego został odnaleziony holotyp, jeszcze przed I wojną światową (wraz z innym zauropodem - janenszą). Epitet gatunkowy wywodzi się z nazwy kraju, w którym dokonano tego znaleziska - Tanzanii.

Spis gatunków

Tendaguria Bonaparte, Heinrich i Wild, 2000
T. tanzaniensis Bonaparte, Heinrich i Wild, 2000
= Janenschia robusta (Fraas, 1908) Wild, 1991 (partim)

Wybrana bibliografia

Bonaparte, J. F., Heinrich, W.-D. & Wild R., (2000) "Review of Janenschia Wild, with the description of a new sauropod from the Tendaguru beds of Tanzania and a discussion on the systematic value of procoelous caudal vertebrae in the Sauropoda," Palaeontographica A 256: 25-76

Carballido J.L., Rauhut O.W.M., Pol D. & Salgado L. (2011) Osteology and phylogenetic relationships of Tehuelchesaurus benitezii (Dinosauria, Sauropoda) from the Upper Jurassic of Patagonia. The Linnean Society of London, DOI: 10.1111/j.1096-3642.2011.00723.x

Upchurch P., Barrett P.M., Dodson P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press