Texacephale

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Tomasz Skawiński


Texacephale (teksacefal)
Długość: ? m (zapewne 2-3 m)
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Teksas

(formacja Aguja - ogniwo Upper Shale)

Czas występowania 76-69 Ma

kreda (środkowy - późny kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Genasauria

Cerapoda

Marginocephalia

Pachycephalosauria

Pachycephalosauridae

Texacephale.jpg

Holotyp Texacephale langstoni w widokach: grzbietowym (A), wewnętrznym (B),
bocznym lewym (C), bocznym prawym (C), przednim (E) i tylnym (F).
Źródło: Longrich i in., 2010.

Wstęp

Texacephale to wątpliwy rodzaj średniej wielkości pachycefalozauryda z późnej kredy, mający żyć na terenie dzisiejszego Teksasu. Jasinski i Sullivan (2011) uznali go za nomen dubium.

Analiza kladystyczna wykonana przez autorów opisu wskazuje, że był to bazalny pachycefalozauryd i że klad ten - wbrew wcześniejszym przypuszczeniom - powstał w Ameryce Północnej. Azjatyckie pachycefalozaurydy okazały się tworzyć zaawansowaną, monofiletyczną grupę.

Etymologia

Nazwa rodzajowa pochodzi od miejsca znalezienia - stanu Teksas, połączonego z greckim cephale ("głowa"). Epitet gatunkowy honoruje Wanna Langstona za wkład w badania nad fauną kręgowców w regionie Big Bend.

Materiał kopalny

Holotyp (LSUMNS 20010) to zrośnięte, tworzące kopułę kości czołowe i ciemieniowe.

Paleoekologia

Texacephale jest przedstawicielem fauny z południa Ameryki Północnej, którą dopiero zaczynamy poznawać i przy tym pachycefalozaurydem znalezionym najbardziej na południe. Na podstawie badań skamielin z formacji Aguja udało się ustalić, że flora i fauna była tutaj inna niż na północy. Jak wiele innych północnoamerykańskich przedstawicieli Pachycephalosauridae, także Texacephale żył prawdopodobnie na przybrzeżnych mokradłach. Jego szczątki odnaleziono w złożu zdominowanym przez Agujaceratops i hadrozaurydy.

Spis gatunków

Texacephale Longrich, Sankey i Tanke, 2010 ?nomen dubium
T. langstoni Longrich, Sankey i Tanke, 2010 ?nomen dubium

Bibliografia

Longrich, N.R., Sankey, J., Tanke, D. (2010) "Texacephale langstoni, a new genus of pachycephalosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the upper Campanian Aguja Formation, southern Texas, USA" Cretaceous Research 31(2) 274-284, opublikowany online przed drukiem 6.1.2010 doi: 10.1016/j.cretres.2009.12.002

Jasinski, S.E. & Sullivan, R.M. (2011) "Re-evaluation of pachycephalosaurids from the Fruitland-Kirtland transition (Kirtlandian, late Campanian), San Juan Basin, New Mexico, with a description of a new species of Stegoceras and a reassessment of Texacephale langstoni" New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin, 53, 202-215.