Thanos

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Thanos
Długość ok. 5,5-6,5 m
Dieta mięsożerny
Miejsce Brazylia

(formacja São José do Rio Preto)

Czas
252 201 145
66

ok. 86-84 Ma
późna kreda ( santon)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Ceratosauria

Abelisauridae

Brachyrostra

Thanos simonattoi.png
Rekonstrukcja przypuszczalnego wyglądu Thanos. Autor: Juan [1]
Homo sapiens.png Abelisauridae.png

6.5 m

Porównanie wielkości Thanos i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Wstęp

Thanos to rodzaj średniej wielkości teropoda z rodziny Abelisauridae, którego szczątki odnaleziono na terenie dzisiejszej Brazylii. Jak dotąd, naukowcom udało się odnaleźć zaledwie jedną kość tego zwierzęcia.

Materiał kopany i budowa

Holotyp (MPMA 08–0016/95) to niemal kompletny obrotnik (drugi kręg szyjny). Mimo tak skąpego materiału, naukowcom udało się wskazać trzy cechy diagnostyczne, pozwalające odróżnić Thanos od reszty teropodów. Jedną z nich jest obecność dobrze rozwiniętego kila na brzusznej powierzchni obrotnika, który stawał się coraz szerszy i głębszy w tylnym kierunku. Dwie pozostałe cechy są związane z pneumatyzacją (obecnością otworów powietrznych).

Thanos był zapewne dwunożnym mięsożercą o krótkich przednich łapach i stosunkowo krótkiej, wysokiej czaszce, podobnym do reszty abelizaurydów.

Etymologia

Nazwa Thanos pochodzi od greckiego słowa thánato („śmierć”) oraz komiksowej postaci Thanosa, stworzonej przez Jima Starlina. Epitet gatunkowy honoruje odkrywcę szczątków - Sérgio Simonatto.

Spis gatunków

Thanos Delcourt i Iori, 2018
Thanos simonattoi Delcourt i Iori, 2018

Bibliografia

Delcourt, R., Iori, F.V. (2018). "A new Abelisauridae (Dinosauria: Theropoda) from São José do Rio Preto Formation, Upper Cretaceous of Brazil and comments on the Bauru Group fauna". Historical Biology: 1–8. doi:10.1080/08912963.2018.1546700.