Weewarrasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Weewarrasaurus
Miejsce Australia

Nowa Południowa Walia
(formacja Griman Creek)

Czas
252 201 145
66

ok. 100-96 Ma
”środkowa” kreda (wczesny cenoman)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Weewarrasaurusholotype.jpg
Holotyp Weewarrasaurus. Źródło: Bell i in., 2018. [1].

Wstęp

Weewarrasaurus to rodzaj roślinożernego dinozaura, który żył w „środkowej” kredzie na terenie dzisiejszej Australii. Został on nazwany i opisany w 2018 r. przez Phila Bella i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Weewarrasaurus pochodzi od miejsca odkrycia jego szczątków – Wee Warra. Epitet gatunkowy honoruje Mike’a Pobena, który przejął i ofiarował naukowcom holotyp.

Materiał kopalny

Holotyp to okaz LRF 3067 (częściowa prawa kość zębowa z zębami).

Materiał przypisany to również niekompletna kość zębowa (LRF 766).

Budowa

Ponieważ znamy tylko dwa fragmenty żuchwy, niewiele wiadomo na temat szczegółów budowy Weewarrasaurus. Z pewnością był to niewielki roślinożerca, żywiący się niską roślinnością. W jego kościach zębowych prawdopodobnie znajdowało się po około dwanaście zębów. Były one niezwykle duże w stosunku do wysokości żuchwy i nie przylegały do siebie tak ściśle jak u innego australijskiego ornitopoda Muttaburrasaurus, którego szczątki odkryto w tej samej formacji skalnej. Długość ich koron była większa od ich wysokości. Korzenie zębów Weewarrasaurus były stosunkowo krótkie.

Spis gatunków

Weewarrasaurus Bell, Herne, Brougham i Smith, 2018
W. pobeni Bell, Herne, Brougham i Smith, 2018

Bibliografia

Bell, P.H., Herne, M.C., Brougham, T., Smith, E.T. (2018). "Ornithopod diversity in the Griman Creek Formation (Cenomanian), New South Wales, Australia". PeerJ. 6: e6008. doi:10.7717/peerj.6008.