Amargatitanis

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Sebastian Oziemski, Mateusz Tałanda


Amargatitanis (amargatytanis)
Miejsce Argentyna

Neuquén, strumień La Amarga
formacja La Amarga - ogniwo Puesto Antigual

Czas
252 201 145
66

129,4-125 Ma

wczesna kreda (barrem)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Diplodocoidea

Flagellicaudata

Dicraeosauridae

Amargasaurus by kahless28.jpg
Rekonstrukcja przyżyciowa amargazaura, podobnie mógł wyglądać amargatytanis.
Autor: Jakub Kowalski
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Amargatitanis macni to gatunek zauropoda opisany w 2007 roku (datowany na barrem; 129,4-125 milionów lat). Początkowo uznawany był za tytanozaura, ale obecnie klasyfikuje się go wśród dikreozaurydów. Jego szczątki odkryto w formacji La Amarga, 2,5 km na wschód od mostu drogi krajowej nr 40, który przecina strumień La Amarga. Holotyp dinozaura został odkryty w 1983 roku. Od tej pory jest w Argentyńskim Muzeum Nauk Przyrodniczych (Museo Argentino de Ciencias Naturales). Początkowo ten dinozaur był chimerą - kości mające należeć do jednego osobnika pochodziły tak na prawdę z różnych miejsc. Obecnie wiemy, że jedyny znany materiał amargatytana to dwa kręgi ogonowe, niekompletna prawa kość kulszowa i prawa noga (kość udowa, niekompletna piszczel i kość strzałkowa, kość skokowa i niekompletna pierwsza kość śródstopia). W formacji La Amarga wciąż odnajdywane są skamieniałości zauropodów, ale do najczęstszych należą zęby: bazalnych tytanozaurokształtnych i diplodokoidów. Nazwa rodzajowa amargatytanisa pochodzi od nazwy formacji La Amarga oraz greckiego słowa titanis, co tłumaczy się jako tytanka/olbrzymka. Epitet gatunkowy jest natomiast uhonorowaniem muzeum, w którym jest przechowywany.

Spis gatunków

Amargatitanis Apesteguía, 2007
Amargatitanis macni Apesteguía, 2007

Bibliografia

Apesteguía, S. 2007. The sauropod diversity of the La Amarga Formation (Barremian), Neuquén (Argentina). Gondwana Research, t. 12, nr 4, str. 533-546.

Gallina, P.A. 2016. Reappraisal Of The Early Cretaceous Sauropod Dinosaur Amargatitanis macni (Apesteguía, 2007), From Northwestern Patagonia, Argentina. Cretaceous Research. doi:10.1016/j.cretres.2016.04.002