Chuanjiesaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler


Chuanjiesaurus (chuanjiezaur)
Długość: ok. 25 m
Masa: do 25 t (??)
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Junnan

(formacja Chuanjie = formacja Upper Lufeng)

Czas występowania 176-167 Ma

środkowa jura (aalen - bajos)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Mamenchisauridae

Chuanjiesaurus fossil in China Science and Technology Museum.jpg

Chuanjiesaurus oraz towarzyszący mu Lufengosaurus i Dilophosaurus.

Źródło: [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Chuanjiesaurus to rodzaj zauropoda żyjącego w środkowej jurze na terenach dzisiejszych Chin. Z początku uważany za przedstawiciela Cetiosauridae, obecnie klasyfikuje się go (m.in. na podstawie obecności czterech kręgów krzyżowych i morfologii kości podudzia) w obrębie Mamenchisauridae (Sekiya, 2011), skupiającego zauropody o ekstremalnie długiej szyi, jak znane Mamenchisaurus i Omeisaurus.

Historia odkryć

Pierwsze skamieniałości chuanjiezaura zostały odkryte w 1995 roku przez Tao Wanga z Muzeum Dinozaurów w Lufeng (Lufeng Dinosaur Museum) około 10 km od wioski Chuanjie (okręg Lufeng, prowincja Junnan). Znajdowały się one w pokładach formacji Chuanjie (=formacja Upper Lufeng).

Rodzaj Chuanjiesaurus i jedyny (typowy) gatunek, C. anaensis, został opisany w 2000 roku przez Fanga i jego współpracowników.

Materiał kopalny

Holotyp to 26 kręgów (9 szyjnych i 17 ogonowych), 2 żebra (w tym jedno kompletne), szewron, lewe i prawe kości łopatkowe i krucze, kości kończyn przednich (ramienna, obie promieniowe i obie łokciowe), kości miednicy (lewa łonowa, kulszowa) oraz kości kończyn dolnych (obie udowe i obie piszczelowe oraz dystalny paliczek).

Materiał przypisany:

Osobnik o numerze katalogowym LCD9701-I został znaleziony obok holotypu. Składają się na niego 46 kręgów (11 szyjnych, 6 tylnych grzbietowych, 4 krzyżowe i 25 ogonowych), szewrony, kilka żeber, kości kończyn przednich (lewa ramienna, promieniowa i kości śródręcza), kości miednicy (lewa biodrowa i obie zrośnięte łonowe) oraz lewa kość udowa.

Co ciekawe, szkielety te wciąż znajdują się na stanowisku badawczym, przez co niemożliwe jest zbadanie prawej powierzchni kości holotypu. Oba okazy mieszczą się na powierzchni około 264 metrów kwadratowych.

Oprócz pozostałości po Chuanjiesaurus stanowisko to obejmuje także m.in. co najmniej 4 osobniki dużych zauropodów, teropoda Shidaisaurus jinae i 4 żółwie.

Rozmiary

Chuanjiesaurus jest prawdopodobnie dużym zauropodem. Jedna z jego kości kończyn ma mieć 1,2 metra długości. Szacunkowa długość całkowita zwierzęcia to ok. 25 metrów. Jego masa oscylowała być może wokół 25 ton (w porównaniu z "Mamenchisaurus" anyuensis wg szacunków Paula, 2010). Możliwe jednak, że ważył znacznie mniej - zwłaszcza, że szacunki masy innych gatunków mamenchizaura z reguły nie przekraczają 20 ton.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Chuanjiesaurus odnosi się zapewne albo do nazwy formacji, w pokładach której został odnaleziony (formacja Chuanjie) lub do nazwy wioski o tej samej nazwie, nieopodal której znajdowały się jego skamieniałości.

Spis gatunków

Chuanjiesaurus Fang, Pang, Lü, Zhang, Pan, Wang, Li & Cheng, 2000
Chuanjiesaurus anaensis Fang, Pang, Lü, Zhang, Pan, Wang, Li & Cheng, 2000

Bibliografia

Sekiya, T. (2011) "Re-examination of Chuanjiesaurus ananensis (Dinosauria: Sauropoda) from the Middle Jurassic Chuanjie Formation, Lufeng County, Yunnan Province, southwest China." Memoir of the Fukui Prefectural Dinosaur Museum, 10: 1-54.

Upchurch, P., Barrett, P.M., Dodson, P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press.

Wu, X., Currie, P.J., Dong, Z., Pan, S. & Wang, T. (2009) "A new theropod dinosaur from the Middle Jurassic of Lufeng, Yunnan, China" Acta Geologica Sinica, 83(1), 9-24. doi:10.1111/j.1755-6724.2009.00002.x

http://dml.cmnh.org/2000Nov/msg00201.html