Datanglong

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński, Eryk Sroka Maciej Ziegler


Datanglong (datanglong)
Długość: 8-9 m
Masa: ?
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Guangxi

(formacja Xinlong)

Czas występowania ok. ?125-?113 Ma

wczesna kreda (?apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Carnosauria

Carcharodontosauria

Shaochilong leb.jpg

Rekonstrukcja głowy karcharodontozauryda z Chin Shaochilong.

Być może datanglong wyglądał podobnie. Autorka: Edyta Felcyn.

Wstęp

Datanglong to rodzaj dużego teropoda z wczesnej kredy Chin. Znany jest tylko z jednego fragmentrycznego szkieletu. Dokładna klasyfikacja tego zwierzęcia jest trudna do ustalenia.

Etymologia

Nazwa Datanglong pochodzi od chińskiego miasta Datang, w pobliżu którego znaleziono szczątki tego teropoda, oraz słowa long, oznaczającego „smok” w języku mandaryńskim. Epitet gatunkowy guangxiensis odnosi się do nazwy prowincji w której znaleziono skamieliny datanglonga.

Materiał kopalny

Holotyp (GMG 00001) to niekompletny szkielet pozaczaszkowy dorosłego osobnika, obejmujący fragmentaryczne kości: ostatni kręg grzbietowy, pięć kręgów krzyżowych, dwa pierwsze kręgi ogonowe, kości biodrowe, szewron, fragmenty lewych kości łonowej i kulszowej.

Odkrycie i opis

Szczątki datanglonga zostały zebrane w 2011 r. przez członków Regional Geological Survey Research Institute of Guangxi. Wszystkie skamieniałości zebrano na obszarze o powierzchni mniejszej niż 2 m2.W 2014 r. dinozaur ten został nazwany i opisany przez zespół paleontologów w składzie: Mo, Zhou, Li, Zhen i Cao.

Klasyfikacja

Wg analizy filogenetycznej Mo i in. (2014) datanglong był przedstawicielem kladu Carcharodontosauria, razem z takimi teropodami jak Eocarcharia czy Neovenator. W swojej analizie wykorzystali oni macierz danych z pracy Carrano i in. (2012). Wg autorów Datanglong wykazywał dwie synapomorfie karcharodontozaurów w budowie miednicy. Cau (2014 online) stwierdził, że cechy te mają również megaraptory, które mogą nie należeć do Carcharodontosauria. Zdaniem tego włoskiego paleontologa analiza, którą posłużyli się Mo i współpracownicy zbyt mocno koncentrowała się na niecelurozaurowych przedstawicielach Tetanurae. W jego własnej analizie Datanglong okazał się bazalnym celurozaurem. Mortimer (2014 online) klasyfikuje go jako przedstawiciela Avetheropoda incertae sedis, w oczekiwaniu na dalsze badania.

Budowa

Ubogi materiał kopalny sprawia, że trudno jest odtworzyć dokładny wygląd datanglonga. Niemal na pewno był on dwunożnym mięsożercą o szczękach uzbrojonych w ostre zęby. Musiał to być dość duży teropod. Mo i in. (2014) szacują go na 8-9 m długości, przy założeniu, że kość biodrowa mierzyła 70 cm (zachowana część ma 59 cm). Jedyny zachowany kręg grzbietowy (ostatni) cechował się unikalną budową. Jego trzon miał 130 mm długości, tyle samo wysokości i 170 mm szerokości. Miał on otwór pneumatyczny o kształcie łzy, ograniczony przez trzon kręgu, przednią płytkę trzonoparapofyzalną (ang. centroparapophyseal laminae) i tylną płytkę trzonodiapofyzalną. Kręgi krzyżowe były pozbawione otworów pneumatycznych, a ich trzony miały podobną do siebie długość, z wyjątkiem kręgu drugiego, który był wyraźnie krótszy od pozostałych. Specyficzne cechy miała też kość biodrowa.

Spis gatunków

Datanglong Mo, Zhou, Li, Huang i Cao, 2014
D. guangxiensis Mo, Zhou, Li, Huang i Cao, 2014

Bibliografia

Cau., A. (2014 online) http://theropoda.blogspot.com/2014/08/datanglong-un-nuovo-carcharodontosauria.html

Mo, J., Zhou, F., Lil, G., N., Hunag, Z., Cao, C. (2014) "A New Carcharodontosauria (Theropoda) from the Early Cretaceous of Guangxi, Southern China". Acta Geologica Sinica. 1 (English ed.). 88 (4). 1051–1059. [1]

Mortimer, M. (2014 online) http://theropoddatabase.com/Carnosauria.htm#Datanglongguangxiensis.