Lajasvenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Lajasvenator (lajaswenator)
Długość ok. 4 m
Dieta mięsożerny
Miejsce Argentyna

Neuquen (formacja Mulichinco)

Czas
252 201 145
66

ok. 136-133 Ma
wczesna kreda (późny walanżyn)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Carnosauria

Carcharodontosauridae

Concavenator Edyta Felcyn.jpg
Rekonstrukcja Concavenator. Lajasvenator mógł być podobny. Autorka: Edyta Felcyn.


Wstęp

Lajasvenator to rodzaj średniej wielkosci teropoda z rodziny Carcharodontosauridae żyjącego we wczesnej kredzie na obszarach dzisiejszej Argentyny. Został on nazwany w 2019 r. przez Rodolfo Corię i współpracowników. Jest to najstarszy przedstawiciel tej grupy mięsożernych dinozaurów znaleziony w Ameryce Południowej i jednocześnie najmniejszy znany karcharodontozauryd.

Etymologia

Nazwa Lajasvenator pochodzi od miasta Las Lajas w Argentynie oraz łacińskiego venator („myśliwy”, „łowca”). Epitet gatunkowy honoruje Susanę Ascheri, która umożliwiła naukowcom prowadzenie prac wykopaliskowych na swojej ziemi.

Materiał kopalny

Holotyp (MLL-PV-005) to niekompletny szkielet obejmujący przednią część pyska, kręgi z różnych części ciała, kilka żeber oraz fragmenty miednicy.

Materiał przypisany to okaz MLL-PV-007. Składa się na niego kość kwadratowo-jarzmowa, fragmenty żuchwy, fragmenty kręgów szyjnych, żeber i prawdopodobny kawałek kości stępu.

Budowa

Lajasvenator był średniej wielkości dwunożnym mięsożercą o silnych szczękach i ostrych zębach.. Jak na karcharodontozauryda osiągał stosunkowo niewielkie rozmiary. Naukowcom udał się wskazać dwie autapomorfie, dotyczące budowy kręgów szyjnych i żeber szyjnych. Oprócz tego wyróżniała go kombinacja cech budowy czaszki i kości biodrowej. Jedną z charakterystycznych cech Lajasvenator były stosunkowo małe zęby w kościach przedszczękowych.

Paleoekologia

Lajasvenator był zapewne drapieżnikiem, polującym na średniej wielkości ofiary. Razem z jego szczątkami znaleziono kości zauropoda Pilmatueia, bliżej nieokreślonego diplodokida i nienazwanego jeszcze ornitopoda.

Spis gatunków

Lajasvenator Coria, Currie, Ortega i Baiano, 2019
L. ascheriae Coria, Currie, Ortega i Baiano, 2019

Bibliografia

Coria, R.A., Currie, P.J., Ortega, F., & Baiano, M.A. (2019). “An Early Cretaceous, medium-sized carcharodontosaurid theropod (Dinosauria, Saurischia) from the Mulichinco Formation (upper Valanginian), Neuquén Province, Patagonia, Argentina.” Cretaceous Research doi:10.1016/j.cretres.2019.104319.