Latirhinus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autorzy:
Dawid Mazurek, Maciej Ziegler


Latirhinus
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Meksyk - Coahuila

(formacja Cerro del Pueblo)

Czas występowania ok. 72,5 Ma (??)

późna kreda (późny kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauridae

Saurolophinae

Kritosaurini

Latirhinus uitstlani by malvit.jpg

Rekonstrukcja. Autor: Vitaliy Melnik [1].

Wstęp

Latirhinus to monotypowy rodzaj hadrozaura z grupy zaurolofinów, którego skamieniałości znane są z górnokredowych (późny kampan) osadów formacji Cerro del Pueblo odsłaniających się na terenie Coahuila w północnym Meksyku. Latirhinus był podobny do spokrewnionego Gryposaurus, ale różnił się od niego szerokim otworem nosowym i odmienną budową łopatki.

Materiał kopalny

Holotyp IGM 6583 to fragmentaryczny szkielet, na który składają się: niekompletna prawa kość nosowa, 24 kręgi (10 grzbietowych, 14 ogonowych) i niektóre z kości kończyn (kość krucza, łopatka, kości ramienne, łokciowe, III k. śródręcza, IV k. śródręcza, część k. biodrowej, kk. udowe, piszczele, strzałki, k. skokowa, obie kk. śródstopia III i IV, paliczki).

Etymologia

Epitet rodzajowy jedynego wyróżnianego gatunku, Latirhinus uitstlani, to z łaciny "szerokonosy", a epitet gatunkowy w języku Náhuatl oznacza "południowy".

Spis gatunków

Latirhinus Prieto-Márquez i Serrano Brañas, 2012
L. uitstlani Prieto-Márquez i Serrano Brañas, 2012

Bibliografia

Prieto-Márquez, A. & Serrano Brañas, C.I. (2012) Latirhinus uitstlani, a ‘broad-nosed’ saurolophine hadrosaurid (Dinosauria, Ornithopoda) from the late Campanian (Cretaceous) of northern Mexico. Historical Biology 24, 607-619. DOI:10.1080/08912963.2012.671311