Neuquenraptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski Maciej Ziegler

Adrian Tkocz


Neuquenraptor (nekwenraptor)
Długość: ok. 2-2,5 m
Masa: ok. 20-35 kg
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Neuquén

(formacja Portezuelo)

Czas występowania 90-88 Ma

późna kreda (późny turon - wczesny koniak)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

? Dromaeosauridae

Unenlagiinae

Wstęp

Neuquenraptor to rodzaj małego teropoda, który żył podczas późnej kredy na terenach obecnej zachodnio-centralnej Argentyny. Jedyne kości tego gada odkryto w 1996 roku, podczas odkopywania skamieniałości tytanozaura na terenach formacji Portezuelo. Choć odkryto jedynie kręgi i kości kończyny tylnej, oszacowano długość osobnika na około 2-2,5 metra długości przy około 20-35 kilogramach wagi.

Etymologia

Nazwa Neuquenraptor argentinus oznacza "argentyńskiego rabusia z Neuquén" i odnosi się do miejsca odkrycia skamielin (prowincja Neuquén w Argentynie).

Historia taksonomii

Z początku szczątki drapieżnika nazwano nieformalnie "Araucanoraptor argentinus", jednak w formalnym opisie Fernando Novas i Diego Pol użyli obecnej nazwy. Makovicky i inni (2005) zasugerowali, że rodzaje Neuquenraptor i Unenlagia mogą być synonimami ze względu na podobieństwa kości udowych (U. comahuensis) oraz II-1 paliczków i II pazurów (U. paynemili). Podobieństwa te są jednak niejednoznaczne i nie wykluczają ważności żadnego z rodzajów.

Materiał kopalny

Holotyp oznaczony MCF PVPH 77 składa się z: niekompletnego kręgu szyjnego, żeber, szewronów, bliższego fragmentu kości promieniowej, niekompletnej kości udowej, dalszego fragmentu kości piszczelowej i strzałkowej, niekompletnej kość skokowej, kości piętowej, I kompletnej i II-IV niekompletnych kości śródstopia, paliczków (I-1, II-1, II-2, III-1, III-2, III-3, IV-1, IV-2, IV-3 i IV-4) oraz pazurów kończyny tylnej (I-IV).

Neuquenraptor Novas i Pol, 2005
N. argentinus Novas i Pol, 2005