Oshanosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Sebastian Oziemski

Maciej Ziegler


"Oshanosaurus" ("oszanozaur")
Długość: ? m (1,5-2 m??)
Masa: ? kg (ok. 50 kg??)
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Yunnan, okręg Eshan,

Dianchung

(ogniwo Zhangjiawa formacji Lufeng)

Czas występowania 202-197 Ma

wczesna jura (hettang)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

? Theropoda / Sauropodomorpha

? Tetanurae / Sauropoda

?? Coelurosauria

?? Therizinosauria

Eshanosaurus IVPP V11579.png

Holotyp Eshanosaurus deguchiianus (IVPP V11579) - czy jest to skamieniałość

pierwotnie znana pod nieformalną nazwą "Oshanosaurus"? Autor: "Conty" [1]

Wstęp

"Oshanosaurus" to rodzaj roślinożernego dinozaura z terenów dzisiejszych Chin. Jest to jeden z wielu taksonów opisanych przez Zhao Xijina, który nie spełnia formalnych wymogów (jest nomen nudum). Jak podejrzewa Michael Mortimer, być może jest to ten sam dinozaur co Eshanosaurus.

Historia taksonu

Zhao Xijin (1985) uznał go za prymitywnego zauropoda. Dan Chure i John McIntosh (1989), David Lambert (1990) i (tymczasowo) George Olshevsky (1991) zaliczyli go do Cetiosauridae. Donald Glut (1997) uznał, że jest to możliwy przedstawiciel Heterodontosauridae lub "geranozaur".

Jak zauważa jednak Michael Mortimer (online), "Oshanosaurus" może być... starszą (lecz nieformalną) nazwą terizinozaura o bardzo podobnej nazwie - mianowicie Eshanosaurus. Zgadza się zarówno etymologia, jak i lokalizacja (Glut błędnie sądził, że "oszanozaur" pochodzi z Mongolii). W latach 80. XX wieku anatomia terizinozaurów była bardzo słabo poznana, a ich żuchwy są dosyć podobne do żuchw zauropodomorfów. Wygląda na to, że po 16 latach Zhao Xijin opisał ponownie "oszanozaura" (tym razem formalnie) z kolegami Xu Xingiem i Jamesem Clarkiem, lecz finalnie nazwali go Eshanosaurus nie informując jednocześnie o jego wcześniejszej nazwie "Oshanosaurus".

Etymologia

Nieformalna nazwa rodzajowa "Oshanosaurus" znaczy "jaszczur z Oshan" (inna forma zapisu nazwy okręg Eshan). Epitet gatunkowy "youngi" prawdopodobnie honoruje słynnego chińskiego paleontologa C.C. Younga.

Spis gatunków

"Oshanosaurus" Zhao, 1985 nomen nudum ??= Eshanosaurus Xu, Zhao i Clark, 2001
"O. youngi" Zhao, 1985 nomen nudum ??= Eshanosaurus deguchiianus Xu, Zhao i Clark, 2001

Bibliografia

Xu, X., Zhao, X. & Clark, J.M. (2001) "A new therizinosaur from the Lower Jurassic Lower Lufeng Formation of Yunnan, China" Journal of Vertebrate Paleontology, 21(3), 477–483

Mortimer, M. (2011) online: http://theropoddatabase.blogspot.com/2011/01/oshanosaurus-zhaos-nomina-nuda-part-5.html