Wamweracaudia

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Wamweracaudia
Dieta roślinożerny
Miejsce Tanzania

region Lindi (formacja Tendaguru, ogniwo Upper Dinosaur)

Czas
252 201 145
66

ok. 152-145 Ma
późna jura (tyton )

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Mamenchisauridae

Mamench DB.jpg
Rekonstrukcja Mamenchisaurus hochuanensis. Wamweracaudia

mogła być podobna. Autor: ДиБгд. [1]


Wstęp

Wamweracaudia to rodzaj zauropoda z rodziny Mamenchisauridae żyjącego w późnej jurze na terenie dzisiejszej Tanzanii. Jego szczątki znaleziono w osadach słynnej formacji skalnej Tendaguru. Jest to pierwszy dobrze udokumentowany przedstawiciel Mamenchisauridae spoza Azji.

Materiał kopalny

Holotyp to okazy MB.R.2091.1-30, MB.R.3817.1 i MB.R.3817.2., obejmujące serię 30 artykułowanych kręgów ogonowych, dwa łuki nerwowe przednich kręgów ogonowych i dwa niekompletne szewrony.

Materiał przypisany to okaz MB.R.2094 – przedni kręg ogonowy.

Etymologia

Nazwa Wamweracaudia pochodzi od Wamwera, najliczniejszego plemienia w regionie Lindi oraz greckiego caudia („ogon”) w nawiązaniu do dostępnego materiału kopalnego. Epitet gatunkowy keranjei honoruje Mohamaddiego Keranje, który przewodniczył pracom wykopaliskowym.

Historia taksonu

Początkowo szczątki Wamweracaudia przypisano do Janenschia. Później jednak, ze względu na brak pokrywającego się materiału w stosunku do holotypu janenszii, zostały one wykluczone z tego rodzaju przez Jose Bonaparte i współpracowników (2000). W 2013 r. Mannion i in. podtrzymali opinię o bezzasadności zaliczania tych szczątków do Janenschia i wykazali, że kości te mogą reprezentować pierwszego przedstawiciela rodziny Mamenchisauridae spoza Azji. W 2019 r. Mannion i współpracownicy nadali mu nazwę Wamweracaudia, a w ich analizie filogenetycznej okazał się on bliskim krewnym azjatyckiego Mamenchisaurus. Wyróżnili oni również 6 autapomorfii dotyczących budowy kręgów ogonowych. Może się jednak okazać, że Wamweracaudia jest synonimem Janenschia lub Tendaguria, choć na chwilę obecną nie można tego stwierdzić ze względu na brak pokrywającego się materiału kopalnego. Jak już wspomniano, wg analizy filogenetyczej Manniona i współpracowników (2019) Wamweracaudia była taksonem siostrzanym mamenchizaura, a jego kręgi przedkrzyżowe różnią się znacząco od tendagurii.

Spis gatunków

Wamweracaudia Mannion, Upchurch, Schwarz i Wings, 2019
= ??Janenschia Wild, 1991
= ??Tendaguria Bonaparte, Heinrich i Wild, 2000
W. keranjei Mannion, Upchurch, Schwarz i Wings, 2019
= ??Janenschia robusta Wild, 1991
= ??Tendaguria tanzaniensis Bonaparte, Heinrich i Wild, 2000

Bibliografia

Mannion, P.D., Upchurch, P., Barnes, R.N., Mateus, O. (2013). "Osteology of the Late Jurassic Portuguese sauropod dinosaur Lusotitan atalaiensis (Macronaria) and the evolutionary history of basal titanosauriforms". Zoological Journal of the Linnean Society. 168: 98–206. doi:10.1111/zoj.12029.

Mannion, P.D., Upchurch, P., Schwarz, D., Wings, O. (2019). "Taxonomic affinities of the putative titanosaurs from the Late Jurassic Tendaguru Formation of Tanzania: phylogenetic and biogeographic implications for eusauropod dinosaur evolution", Zoological Journal of the Linnean Society, zly068, [[2]].