Xingtianosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Xingtianosaurus
Dieta roślinożerny/wszystkożerny
Miejsce Chiny

Liaoning (formacja Yixian)

Czas
252 201 145
66

ok. 125-123 Ma
wczesna kreda (apt)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Oviraptorosauria

Caudipteridae

Xingtianosaurus holotype.png
Holotyp Xingtianosaurus. Źródło: Qiu i in., 2019.


Wstęp

Xingtianosaurus to rodzaj teropoda z grupy Oviraptorosauria żyjącego we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszych Chin. Był on prymitywnym przedstawicielem tego niezwykłego kladu ptakopoodbnych dinozaurów.Znaleziono jeden niekompletny szkielet tego zwierzęcia. Xingtianosaurus został nazwany w 2019 r. przez Rui Qiu i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Xingtianosaurus pochodzi od Xingtiana – chińskiego bóstwa, które kontynuowało walkę po odcięciu głowy (stanowi to nawiązanie do bezgłowego holotypu tego dinozaura) oraz łacińskiego słowa sauros („gad”, „jaszczur”). Epitet gatunkowy ganqi to odniesienie do broni owego Xingtiana.

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP V13390) to niekompletny szkielet pozaczaszkowy. Brakuje głównie kręgów szyjnych, przednich kręgów grzbietowych i kości kruczych.

Budowa

Xingtianosaurus był niewielkim, ptakopodobnym teropodem. Wykazywał on niezwykła mozaikę cech prymitywnych i zaawansowanych. Kość ramienna była dłuższa od łopatki i tak samo długa, jak kość łokciowa. Xingtianosaurus charakteryzował się też m.in. masywną i silnie skróconą I k. śródręcza (stanowiła ona mniej niż 40% długości II k. śródręcza) i zredukowanym trzecim palcem dłoni. Kręgi grzbietowe miały niewielkie pleurocele (otwory pneumatyczne), co stanowiło stan pośredni między Caudipteryx a zaawansowanymi owiraptorozaurami. Kończyny tylne były znacznie dłuższe od przednich (kość udowa dwukrotnie przewyższała długością k. ramienną) i przystosowane do biegu. Struktura arctometatarsus mogła jednak nie być w pełni wykształcona. Budowa mostka bardziej zbliżała Xingtianosaurus do owiraptorydów niż kaudipteryksa.

Spis gatunków

Xingtianosaurus Qiu, Wang, Wang, Li, Zhang i Ma, 2019
X. ganqi Qiu, Wang, Wang, Li, Zhang i Ma, 2019

Bibliografia

Qiu, R., Wang, X., Wang, Q., Li, N., Zhang, J., Ma, Y. (2019). "A new caudipterid from the Lower Cretaceous of China with information on the evolution of the manus of Oviraptorosauria". Scientific Reports. 9: 6431. doi:10.1038/s41598-019-42547-6.