Yamatosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński
Korekta: Maciej Ziegler


Yamatosaurus (jamatozaur)
Długość ok. 7-8 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Japonia, wyspa Awaji

(formacja Kita-ama)

Czas
252 201 145
66

ok. 71,9-71,7 Ma późna kreda (wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauroidea

Hadrosauridae

Yamatosaurus izanagii restoration.webp
Rekonstrukcja Yamatosaurus (z przodu) w towarzystwie Kamuysaurus. Autor: Masato Hattori [1].


Wstęp

Yamatosaurus to rodzaj roślinożernego dinozaura z kladu Hadrosauridae, żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Japonii.. Został on nazwany i opisany w 2021 r. przez grupę naukowców, której przewodził Yoshitsugu Kobayashi.

Etymologia

Nazwa Yamatosaurus pochodzi od słowa Yamato, prastarej nazwy japońskiego archipelagu oraz greckiego saurus („gad”, „jaszczur”). Epitet gatunkowy izanagi odnosi się do bóstwa z mitologii japońskiej.

Materiał kopalny

Holotyp (MNHAH D-1-033516) to prawa kość zębowa i kątowa, dwa zęby z żuchwy, cztery kręgi szyjne, jeden dalszy kręg ogonowy, trzy żebra szyjne i kość krucza. Prawdopodobnie był to osobnik dorosły albo co najmniej bliski dorosłości.

Budowa

Kość zębowa. Źródło: Kobayasi i in., 2021.

Yamatosaurus był raczej średnich rozmiarów roślinożercą, mogącym poruszać się zarówno dwu- jak i czworonożnie. Ogólnym planem budowy ciała przypominał zapewne inne hadrozaury. Od swoich krewniaków różnił się budową żuchwy i jej uzębieniem. Poza tym nie odbiegał za bardzo od innych przedstawicieli Hadrosauridae.

Spis gatunków

Yamatosaurus Kobayashi, Takasaki, Kubota, i Fiorillo, 2021
Y. izanagi Kobayashi, Takasaki, Kubota, i Fiorillo, 2021

Bibliografia

Kobayashi, Y., Takasaki, R., Kubota, K. & Fiorillo, A. R. (2021). "A new basal hadrosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the latest Cretaceous Kita-ama Formation in Japan implies the origin of hadrosaurids". Scientific Reports. 11: Article number 8547. doi:10.1038/s41598-021-87719-5.